Kolmveerandsada aastat merega sina peal

KODURANNAS KOERAGA: Arvi Preil on kaks kodu: üks Kuressaares, teine Vahasel. Mõlemad on merelähedased. Linnakodust Raiekivi säärele jõudmiseks kulub aega mõni minut. Kui veel koer Volli tempomeistriks, kulgeb teekond kärmelt.  AARE LAINE

KODURANNAS KOERAGA: Arvi Preil on kaks kodu: üks Kuressaares, teine Vahasel. Mõlemad on merelähedased. Linnakodust Raiekivi säärele jõudmiseks kulub aega mõni minut. Kui veel koer Volli tempomeistriks, kulgeb teekond kärmelt.
AARE LAINE

Millal Vahase saare mees Arvi Prei merega tutvust tegi, seda ei oska pühapäeval 75-aastaseks saanud endine meremees, Saaremaa merispordi seltsi ja Saaremaa merekultuuri seltsi liige ise täpselt öeldagi. Aga küllap juhtus see juba kolmveerandsada aastat tagasi, kui vanemad vastsündinud poisslapse mereranda kaasa võtsid.

Arvi meremehe tee algas Saare Kaluris. Purjede all sai ta oma mereristsed.

“Purjetamine mind köitis. Seilasime purjede all koduvetes ja käisime võistlustel. Kalatraaleri pootsmanina alustasin ma 1976. aastal. Hiljem läksin juba tuukrina Angolasse. Aafrikast tulles sai minust merega seotud maamees. Sättisin aastaid Saare Kaluri plekk-karbitsehhis masinaid töökorda,” rääkis juubilar.

Hobidki on nüüdsel Vahase mehel merelised. Arvi oli üks allveeklubi Süvala asutajaliikmeist. “Nelja mehega – peale minu veel ajakirjanik Ülo Pära, kalapüügiinsener Valter Sääsk ja tootmisvalitsuse peainsener Andres Lepp – panime Süvala käima. Tükk aega otsisime Tagamõisa lahes uppunud traallaeva. Meil õnnestus see ka leida ja üles tõsta,” meenutas Arvi Prei.

Süvala sukeldujad otsisid ka nn kullalaeva Valeria. Prei sõnul nad selle asukoha ka leidsid, aga tolleaegne akvalangistivarustus ei võimaldanud nii sügavale sukelduda.

Avamerepurjetajana on Arvi Prei jahtlaev Lea pardal osalenud nii Muhu väina regattidel kui ka teistel võidusõitudel. Diplomeid on purjesportlasel ette näidata üksjagu. Saaremaa merekultuuri seltsi liikmena on ta andnud oma osa seltsi ettevõtmistesse. Merekultuuri seltsi asutaja Bruno Pao hindab kõrgelt Arvi Prei kohusetunnet ja tema meisterdatud asjade kõrget kvaliteeti.

“Mis kõige tähtsam, Arvi edendab elu Vahase saarel, arendades seal tõelist merekultuuri. Ta on mees, kes elab merelises keskkonnas, osates seda nautida ning külalislahke saareelanikuna huvilisi võõrustada ja neile väikesaart tutvustada. Arvi kätetööd võib imetleda Lõmala lähedal purjelaevade kunagisel ehitusplatsil mälestusmärki vaadates, Karala rannas mälestusristi juures ja mujalgi,” toonitas Pao.

Kuidas juubilar merekultuuriaastal suvele vastu läheb? “Pikale reisile ma enam ei kipu. Kodus saare peal on kõige parem,” kostis põline ranna- ja meremees.

 

Print Friendly, PDF & Email