Brexit – Handelsblatti ekslusiivne küsitlus: Kes lõikab euroliidust enim kasu? Saksamaa!

KAS LÄHEVAD KÕIK? Kahe ja poole nädala pärast hääletavad euroliidu ühe jõukama maa Suurbritannia elanikud selle üle, kas liidust lahkuda või mitte. Asjatundjate arvates oleks brittide Brüsselile seljapööramisel suisa epohhiloov tähendus, sest see võib saada Euroopa Liidu lagunemise alguseks.  HANDELSBLATT.COM

KAS LÄHEVAD KÕIK? Kahe ja poole nädala pärast hääletavad euroliidu ühe jõukama maa Suurbritannia elanikud selle üle, kas liidust lahkuda või mitte. Asjatundjate arvates oleks brittide Brüsselile seljapööramisel suisa epohhiloov tähendus, sest see võib saada Euroopa Liidu lagunemise alguseks.
HANDELSBLATT.COM

Peagi toimub Briti saartel rahvahääletus, mis on suisa epohhiloova tähendusega, sest sellest sõltub, milliseks kujunevad lähitulevikus Londoni ja Brüsseli suhted. Paljud eurooplased pelgavad, et Suurbritannia tõepoolest lahkubki Euroopa Liidust, lõhenenud on ka Briti ühiskond. Saksa majanduslehe Handelsblatt tellimusel viidi sel teemal läbi suur küsitlus.

Alustuseks möönab Handelsblatt, et investorid on ärevate sündmuste eel suutnud siiski üles näidata külmaverelisust. Nii näiteks on Briti väike- ja keskmise suuruse firmade aktsiad olnud viimastel nädalatel pidevas tõusus, mõned neist on aga saavutanud isegi paremaid tulemusi kui saareriigi suurettevõtted. Majandusanalüütikute väitel näitab see vaid üht – investorid on veendunud, et britid on Brexiti (nii nimetatakse Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust) vastu.

Rahvahääletus Euroopa Liitu jäämise või sealt lahkumise küsimuses toimub Suur-
britannias neljapäeval, 23. juunil. Investorite optimismi ei jaga aga kõik inimesed. Sel teisepäeval avalikustas Saksa majandusleht Handelsblatt küsitluse tulemused, mille viis läbi Londonis tegutsev rahvusvaheline avaliku arvamuse uurimise instituut YouGov.  See näitas, et euroliidust lahkumist pooldab umbes 40 protsenti Briti valijaist. Täpselt sama palju pooldab Ühendkuningriigi liitu jäämist. Umbes 14 protsenti valijaist pole oma otsust ses küsimuses veel langetanud ja 6 protsenti brittidest ei kavatse rahvahääletusel üldse osaleda.

Aega kampaania tegemiseks ja otsustamiseks on aga jäänud vähe – vähem kui kolm nädalat. Seepärast on rahvahääletusega seotud debattidesse sekkunud üha enam eksperte, kuid ka majandustegelasi. Nii näiteks tegid maikuu viimasel päeval ühisavalduse, milles nad hoiatasid maailma Brexiti raskete tagajärgede eest kahe suure kompanii Vodafone ja Shell juhid Vittorio Colao ja Ben van Beurden. Seega liitusid nad Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama seisukohaga ses küsimuses.

Pikem lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email