Ilmajaama ilmajama jätkub: Kuressaare ikka coolEST (8)

MUUTUV SUURUS: Margus Mölder nendib, et Kuressaares kõigub temperatuur üsna suuresti ja kesklinnas on mitmeid kraade soojem kui pargis. Roomasaares ilmajaamas mõõdetuga on aga vahe suisa üüratu. IRINA MÄGI

MUUTUV SUURUS: Margus Mölder nendib, et Kuressaares kõigub temperatuur üsna suuresti ja kesklinnas on mitmeid kraade soojem kui pargis. Roomasaares ilmajaamas mõõdetuga on aga vahe suisa üüratu.
IRINA MÄGI

Viimastel kuumadel päevadel on taas groteskselt esile kerkinud habemega lugu – ametlik ilmateade kuulutab Kuressaare suisa suviseks külmapooluseks, kuigi termomeetrid näitavad numbreid, mis teistele Eesti paikadele kuidagi alla ei jää.

Eile hommikul vahendas rahvusringhäälingu hommikuprogramm riigi ilmateenistuse infot, mille järgi Kuressaares oli oodata 18 soojakraadi. Tegelikkus osutus ligi kümme kraadi kuumemaks.

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu sõnul on tõdemus, et ilmainfo ei peegelda Kuressaare reaalset ilma, fikseeritud ka Kuressaare koalitsioonileppes. Lahendusena kaalutakse meteoroloogiajaama kolimist või dubleerimist merest eemal ja nähakse ette koostööd vastavate asutustega.

Linnavolikogu liige Jaanis Prii on mitmel korral juhtinud riigi ilmateenistuse tähelepanu asjaolule, et üldsusele antud ilmaprognoosis on Kuressaare õhutemperatuur tegelikust palju madalam. “Hiljutises kirjavahetuses tõi Prii näite ühest konkreetsest päevast, mil mudelprognoosis näidatud õhutemperatuur oli reaalsest õhusoojusest seitsme kraadi võrra madalam. Tema sõnul on selline prognoos eksitav, mõjutades ka turistide otsuseid,” rääkis Maripuu.

Saaremaa turismiettevõtja Margus Mölder on temperatuurijamale aastaid tähelepanu juhtinud, kuid tulutult. “Oleme igasugustesse ametitesse pöördunud, isegi riigikogu liikmeid tülitanud, aga nii kui kevad tuli, hakkas kõik jälle otsast peale – meil on üle kahekümne kraadi sooja, ametlik näit on aga pea kümme kraadi madalam,” rääkis ta, lisades, et õhusoe mängib Saaremaa kui turismipiirkonna jaoks olulist rolli, kuna inimesed teevad lähipiirkonna reisiotsused väga suuresti ilma järgi.

Mölder märkis, et probleem on mõõtepunkti asukohas – nimelt paikneb see Roomassaares, kus temperatuur võrreldes linnaga on hulga pügalaid madalam. Umbes viis aastat tagasi, kui asi oli taas kord suurema kella küljes, jõudis see ka meteoroloogideni välja. Aga nemad ei ole mõõtmisseadmete ümberpaigutamisega nõus.

Küsimus, kas viimasel ajal on juttu olnud Roomassaare ilmajaama viimisest kuhugi mujale, pani keskkonna-
agentuuri riigi ilmateenistuse kogenud ilmavaatluste peaspetsialist-meteoroloogi Ene Tillmanni muigama. Ta ütles, et ilmajaama asukoha muutmist Kuressaares on varem arutatud juba aastaid, paraku on teema tänaseks kindlalt päevakorrast maas.

“Selle jaama asukoht on meile tegelikult sobiv, sest see näitab rannikuilma ja tuult,” tõdes Tillmann. Ka ilmavaatluste osakonna asejuhataja Külli Loodla lisas, et asutuse üldiste prioriteetide nimekirjas ei ole see teema praegu nende jaoks aktuaalne ja on vastupidi, allapoole liikunud.

Margus Mölderil on aga Kuressaare tõepärasemate temperatuuride avaldamiseks ka lahendus pakkuda. Nimelt kui sünoptikud ei ole tõepoolest nõus linna üht taadeldud termomeetrit paigaldama, siis võiks tema sõnul mõõta õhusooja kümnes erinevas Kuressaare punktis, võtta aritmeetiline keskmine ja edastada avalikkusele see number. “Tänasel digiajastul oleks see väga lihtne,” märkis ta.

Piia Tamsalu, Mehis Tulk

Print Friendly, PDF & Email