Usinad taimekasvatajad igatsevad vihmahoogusid

PISIKESED ALLES: Rautsi talu perenaine Jana Põri loodab varast kartulit jaanipäevaks. MAANUS MASING

PISIKESED ALLES: Rautsi talu perenaine Jana Põri loodab varast kartulit jaanipäevaks.
MAANUS MASING

Kuigi ilm on põuane, loodavad maasika- ja kartulikasvatajad esimest saaki jaanipäevaks.

Kõljalas asuva Kasesalu mahetalu perenaine Veeve Kaasik tõdes, et kui vihma ei tule, võib tänavune maasikasaak mullusest kehvemaks jääda.

“Mul on väga kuiv savine maa, kilemultšiga, niisutust ei ole ja päike aina kütab,” rääkis ta. “Maasikas õitseb praegu väga ilusasti, marjaalged tulevad ja päris ilma me saagist siiski ei jää.”

Esimesi punaseid maasikaid loodab Kaasik jaanipäevaks.

“Praeguse seisuga küll ei paista, et tänavune marjasaak mullusest viletsam tuleks,” arvas  aga teine Pihtla vallas tegutsev maasikakasvataja Helve Turja. “Marju on ja osa on juba pöidlaküüne-suurused.”

Sortidest peamiselt “Sonatat” ja pisut “Polkat” kasvatav Turja loodab esimeste marjade valmimist ehk juba paari nädala pärast. “Möödunud aastal ma ei julenud seda öelda, aga sel aastal on küll sada protsenti kindel, et jaanipäevaks on saaremaine maasikas turul ja müümas pole mina üksi, vaid ka teisi,” kinnitas ta.

Et kuivus marjadele liiga ei teeks, käivad Turjad korra nädalas oma maasikaid kastmas. “Meil niisutust pole, käime kastmas traktori ja veepütiga,” lausus Turja. “Niimoodi peavad maasikad täitsa hästi vastu.”

Seda, milline tuleb tänavune kartulisaak, Saiklas asuva Rautsi talu peremees Aarne Põri nii vara ennustama veel ei hakka. “Tibusid loetakse ikka sügisel, enne isegi ei räägita,” põhjendas ta.

“Kui on esimene põud, ega siis oska veel öelda,” lausus Põri. “Palju oleneb sellest, milline on niiskusevaru maa sees. Aga vaesel ajal lubatakse ka kartulikoori süüa – siis söömegi kenasid runnakaid ja kõik on rahul.”

Põri arvas, et varane kartul võib Saaremaal müüki tulla jaanipäevaks.

Rautsi talul on tänavu kartuli all 10 hektarit. Põrid panid varase kartuli mulda juba aprilli lõpus. “9. maiks oli meil kogu kartul maas,” märkis põllumees. “Eelmisel aastal täpselt samal ajal alles alustasime,” lisas ta.

Saaremaa suuremaid kartulikasvatajaid Guido Lindmäe varase kartuliga ei tegele ja jaanipäevaks esimesi mugulaid ei oota.

“Kartul sai maha mai keskel ja praegu pole veel midagi näha,” lausus ta. “Ega see põud hea ei ole, võiks juba vihma tulla.”

Print Friendly, PDF & Email