Haruldane pilt – kitsetalled magasid maanteel (2)

Print

Möödunud reedel sõitsin liinil nr 3104, mis väljus Kuressaarest kell 14.10 ja läbib marsruuti Kuressaare–Mustjala–Võhma–Panga–Järise–Aste–Kuressaare.

Mäe ja Järise bussipeatuse vahel märkasin teel midagi kahtlast. Kohe oli selge, et tegu on metskitsega, kuid seal oli veel midagi, aga mis? Tavaliselt läheb metskits ikka tee pealt eest ära, kuid seekord mitte. Mis võis selle põhjuseks olla?

Kannan peaaegu alati kaasas väikest fotoaparaati. Nüüd tuli mul see meelde ja otsustasin tavatu olukorra igaks juhuks jäädvustada.

Meelitused ei aidanud

Sõitsin aeglaselt lähemale, et kitse mitte väga ehmatada ja kindlaks teha, mis seal tee peal siis ikkagi on, et kits nii kangekaelselt paigal seisab. Kui olin jõudnud juba päris lähedale, jooksis metskits üle kraavi võssa, kuid midagi jäi siiski veel tee peale vedelema. Enam ei olnud võimalik edasi sõita – oli vaja kindlaks teha, mis on juhtunud. Esimene mõte, mis mul peast läbi käis, oli see, et ehk on kitsetall auto alla jäänud.

Peatasin bussi ja panin ohutuled vilkuma. Läksime kogu seltskonnaga asja uurima. Meid oli vaid kolm inimest – mina ja kaks reisijat. Sel hetkel, kui bussist välja astusime, tõusis üks kitsetall püsti ja komberdas aeglaselt ema juurde võssa.

Alles nüüd märkasime, et teel lamab veel üks kitsetall.

Õnneks olid mõlemad kitsetalled elus ja terved. Nad olid vaid mõnepäevased ja otsustanud keset teed väikese uinaku teha. Kitseemal oli väga keeruline üksinda oma kahte last kantseldada. Huvitav, et ka loomariigis peab sageli ema üksinda oma põnnidega hakkama saama…

Ei aidanud meie meelitused ega keelitused – teine kitseke ei tahtnud mitte kuidagi jalgu alla võtta. Pigem otsustas ta jäädagi maanteele magama.

Igaks juhuks helistasin tuttavale loomaarstile ja küsisin, kuidas me peaksime selle abitu kitsetallega edasi toimima. Tema ütles, et igal juhul ei maksaks kitsekest keset teed magama jätta, sest nii võib ta väga suure tõenäosusega auto alla jääda. Ta soovitas kitsetalle tee pealt ära tõsta, kuid nii, et me ei jätaks talle inimese lõhna juurde. Nii oleks kitsekesel suurem lootus elusana ema juurde jõuda.

Kui oleksime ootama jäänud, et ema ise oma tallekese tee pealt ära kutsub, ei oleks kitseema ju julgenud tee peale tulla. Kui oleksime aga püüdnud kitsetallest kuidagimoodi mööda sõita ja oma teed jätkata, oleks järgmine auto võinud kitsekesele otsa sõita.

Ühel meie tublil reisijal olid tärkava looduse värvi rohelised salvrätikud kotis kohe käepärast olemas ja ta tõstis kitsekese põõsasse tema õe või venna juurde. Kitseema nägi seda kõike pealt ja hüüdis oma poegadele midagi oma keeles. Tõstmise hetkel kadus ka sellel kitsetallel uni ja ta muutus päris asjalikuks. Igatahes jooksis ta esimesena oma emme juurde.

See päästeoperatsioon kestis meil kümmekond minutit. Loodame, et tegutsesime selles olukorras ikka õigesti.

Tänan abivalmis prouasid

Olen väga tänulik kahele tublile prouale, kes mind selle operatsiooni läbiviimisel aitasid. Kahjuks unustasin neilt nende nime küsida. Ehk tunneb mõni selle artikli lugeja nad ära ja annab sellest ajalehetoimetusele teada, et saaksime neid ka nimeliselt tänada. Seni peavad nad kumbki leppima vaid ühe klaaskommiga, mis mul juhuslikult tagavaraks olid.

Järgmised reisijad tulid bussi peale Aste asulas. Ilm oli ilus ja nad ei olnudki väga mures bussi hilinemise pärast. Kui olin neile hilinemise põhjuse lühidalt ära selgitanud, suhtuti väga mõistvalt. Aitäh ka Aste kandi bussireisijatele!

Madis Viilu, OÜ Atko Liinid bussijuht

 

Print Friendly, PDF & Email