Kaubamajja otsitakse nobenäpust lillemüüjat (9)

OOTAMATU TELLIMUS: Saaremaa kaubamajas lillepoodi pidav Kaade Rosin loodab lähiajal lillekimpude tegemise uuele töötajale üle anda. MAANUS MASING

OOTAMATU TELLIMUS: Saaremaa kaubamajas lillepoodi pidav Kaade Rosin loodab lähiajal lillekimpude tegemise uuele töötajale üle anda.
MAANUS MASING

Saaremaa kaubamaja esimesel korrusel asuvasse lillepoodi vajatakse uue kuu algusest uut müüjat. Müüja peab olema julge otsustaja, loov, lahtiste kätega ja töötahteline.

Samas väga suurt vabadust ta endale lubada ei saa, sest ostja soov seab piirid. “Kui soovitakse 10-eurost lille, ei saa me ju pakkuda tuhandeeurost kimpu,” osutas firma omanik Kaade Rosin. Tema arvates on uue müüja juures kõige olulisem tahe. “Tehnilised oskused on õpitavad, seda tööd ei saa teha raha pärast. Kui töö meeldib, siis tuleb ka raha, mitte vastupidi,” leiab ta. Ja alati saab tema sõnul edasi minna, ennast arendada.

Palk on tunnitöö alusel

“Sa pead olema aldis ennast ise koolitama, õppima igalt poolt, käima kursustel. Lillekaupluses ei saa istuda leti taga ja oodata kliente. Sa pead kogu aeg midagi tegema,” rõhutas Kaade. Tööpäev algab kell 10 hommikul ja kestab 19-ni õhtul. Laupäeval-pühapäeval tuleb tööl olla 10-st 16-ni. Seega on töö vahetustega. Üle nädala tuleb tööl olla ka puhkepäeval.

Palk on tunnitöö alusel ning algaja töötaja kohe suurt palka ei saa. Töökoht on Saaremaa kaubamajas, kuid vahelduse mõttes saab tööl käia ka firma Tallinnas asuvates müügipunktides. “Seda ei saa teha aga päevakaupa ja öömaja peab endal olema,” täpsustas Kaade. Tema tähelepanekute järgi on isegi linnaositi tunda erinevust nii lille-eelistuste kui ka stiilide osas.

“See on arendav, aga inimene peab ise seda tahtma, mina kedagi sundida ei saa. Praegu vajame siia müüjat.” Vajalik on ka keelteoskus, sest kaubamajja satuvad eriti suveajal ka võõrastes keeltes kõnelevad kliendid. Osata võiks soome, inglise, vene keelt.

Lilleseadmiskoolitusi korraldavad suured hulgifirmad. Hiljuti toimus näiteks pulmateemaline koolitus. Kuid lilleseadmist saab õppida nii Hiiumaa ametikoolis kui ka Räpinas. Kaade Rosin nentis, et noored kahjuks lillepoodi püsima ei jää. “Tulevad, proovivad ja siirduvad parematele marjamaadele. Saaremaale on jäänud sellised staažikamad tegijad. Kursustel õpib enamik endale.”

Inimene, kes lillepoodi tööle tuleb, saab töötukassa kaudu teha tööpraktika. See summa ei ole suur, kuid ta ei pea ise koolituse eest raha välja käima. “Tihti arvatakse, et see on nii lihtne töö, küll ma hakkama saan. Päris nii see pole. Pealegi ei saa ma sundida inimest tööle jääma, koolituse läbinu lahkub koos omandatud oskustega,” tähendas Kaade. “Päris kadedaks teeb, sest mina tööandjana pean ise oma koolituste eest maksma,” muigas ta. Kuu ajaga jõuab ta edasi anda tehnilised oskused, nagu kimbutegemine, kuid edasi tuleb töötajal ise areneda. Tööle sobivuse panevad paika ennekõike kliendid. “Meie tööl on karmid kriitikud, siin ei anna midagi ära peita,” nentis Kaade.

Kassaaparaat on arvutipõhine. Sellega saab hakkama igaüks, kes on natukenegi arvutiga kokku puutunud.

Tööl on ka omad miinused, sest kasutatakse leheläikeid ja muid kemikaale, mida mõni inimene ei pruugi kannatada.

“Tegelikult ka vesi ja tolm mõjuvad kätele. Meil on olnud töötajaid, kelle nahk ei kannatanud seda välja ja nad pidid uue töö valima – tervis on ikka olulisem. Väliselt me loome ilu, kuid sellel on ka varjukülg,” rääkis Kaade.

Plaanitakse ka ise lilli kasvatama hakata. “Hollandist toodu on küll odavam, aga ise kasvatatu on kvaliteetsem.” Üks koostööpartner neil kohapeal on, kuid neid võiks rohkem olla.

Praegu valitseb poes lõikelillede osas vaikus, sest inimesed saavad lilli koduaedadest. See on aga n-ö hetkeline vaikus, sest uus töötaja satub lõpetamiste keerisesse – juba mai lõpus algavad lasteaedade lõpetamised, siis koolilõpud ja juuli on pulmakuu, nii et uuel töötajal ei saa kerge olema.

“Meie osaks on sünd, surm, pulmad, juubelid,” loetles Kaade.

Leti taga istuda ei saa

Algajat töötajat ta kohe iseseisvalt pulmamaja või sünnipäevasaali kaunistama ei saada. Matusepärjad tehakse poes kohapeal valmis.

Kasuks tuleb töötajale ka autojuhiloa olemasolu, sest vahel tuleb tellitu ise kohale viia. “Ütleme nii, et kedagi leti taha istuma ma ei oota. Ma ise ei istu, käed rüpes, ja seda eeldan ka teistelt,” toonitas firmajuht. See ei tähenda, et tegema peaks kahte asja korraga. “Pole vaja hammastega punuda, varvastega kotti voltida ja sõrmedega kaarti teha. Kuna ettevõttel on ka e-pood ja teeme koostööd Tartu firmaga, kes saadab meile tellimusi, siis nende täitmine on kaubamaja poe korraldada. Tellimused tuleb täita.”

Väikese müügisaali korrashoid on samuti müüja õlul. “Esiteks, kui sa tead, et õhtul tuleb koristada, hoiad kogu päeva koha korras. Pealegi viskaks võõras koristaja mahakukkunud materjalid, mida tegelikult veel kasutada saaks, lihtsalt minema.”

Huvi on lillepoe müüja ameti vastu tuntud, kuid kedagi välja valinud Kaade Rosin veel ei ole. “Suvi on töötaja leidmiseks halb aeg,” nentis ta. “Pakutakse palju juhutöid ja kellel on võimalus, see suvel hoopis puhkab.”

Print Friendly, PDF & Email