Omanikku vahetas üheksa miljoni euro eest kinnisvara

ENAM ON OSTETUD ELAMUMAAD: Domus Kinnisvara maakleri Jüri Aljase sõnul on neil tänavu olnud kõige enam tehinguid elamumaaga. See maalapp Upal on veel saadaval. MAANUS MASING

ENAM ON OSTETUD ELAMUMAAD: Domus Kinnisvara maakleri Jüri Aljase sõnul on neil tänavu olnud kõige enam tehinguid elamumaaga. See maalapp Upal on veel saadaval.
MAANUS MASING

Tänavu esimeses kvartalis tehti Saare maakonnas 359 kinnisvara ostu-müügitehingut koguväärtuses 9 miljonit eurot. Mullu samal ajal oli 358 tehingut summas 7,4 miljonit eurot.

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõdes, et tänavune esimene kvartal oli vaatamata eelmise aasta samal tasemel numbritele tehinguaktiivsuselt küll sarnane, kuid müügini jõudmine nõudis eelnevast rohkem läbirääkimisi, kauplemisi ja valikuid.

Müügilepinguid sõlmiti esimeses kvartalis võrreldes mullusega vaid ühe tehingu võrra rohkem.

Rohkem tehinguid oma rahaga

Vara liikide lõikes sõlmiti tehinguid korteritega üks tehing vähem, elamutega kaheksa tehingut rohkem, maatulundusmaaga 12 tehingut rohkem ja elamumaaga kaks tehingut vähem. Seega on Saaremaa kinnisvaraturg arvudes võrrelduna Saksingu sõnul stabiilne.

“Eelmise kahe aasta esimeste kvartalitega võrreldes on käesoleva aasta esimeses kvartalis tehtud rohkem tehinguid omavahendite arvelt, mis võrreldes teiste suuremate maakondadega on selgelt eristuv trend,” nentis ta.

Sarnane on samas välismaalastega tehtud tehingute vähenev arv. Nüüd eelistavad välismaalased oma kinnisvara Saaremaal pigem müüa.

Pakkumise poole pealt on korterite pakkumiste arv võrreldes eelmise aasta sama perioodiga sõltuvalt piirkonnast viiendiku kuni veerandi võrra vähenenud, tunnistas Ingmar Saksing. Uute korterite ostjatel aga mõistlikul hinnatasemel valik praegu praktiliselt puudub.

Samas on nõudlus korterite, sealhulgas uute korterite, osas selgelt olemas. Elamuturg on aga korterituruga võrreldes stabiilsem ja pakkumiste arv suuresti samal tasemel. “Sarnaselt korterituruga valitseb ka elamuturul uute pakkumiste poole pealt praktiliselt põud ja ostjatele pakutakse ainult kas elamukrunte või pooleliolevaid elamuid.”

Compakt Kinnisvara Saaremaa büroo maakler Liis Õispuu nentis, et võrreldes eelmise ja selle aasta esimese kvartali tehinguliike, võib öelda, et olulisi erinevusi ei ole. “Silma hakkas ehk see, et sel aastal oli kinke- ja vahetustehinguid nimetatud perioodil rohkem kui eelmisel aastal,” tõi ta tähelepanekuna välja.

Compakt Kinnisvara andmeil oli kalleim müüdud kinnisvara sel perioodil Valjala vallas Kungla külas müüdud maja, mis läks kaubaks 153 000 euroga.

Domus Kinnisvara maakleri Helean Tähe sõnutsi eriti selgelt eristuvat trendi tänavuse esimese kvartali osas välja tuua ei olegi. “Domus on näiteks selle aasta alguses teinud varasemate perioodidega võrreldes palju rohkem tehinguid elamumaadega,” tõi ta siiski välja ühe erinevuse oma andmetele tuginedes.

Teine kvartal tuleb parem

Kõige rohkem ostu-müügitehinguid oli Tähe andmeil hoonestamata maadega – 226 tehingut. Kõige kallim ostu-müügitehing tehti Tähe sõnul tänavu 851 000 euroga (tegemist ei ole vabaturu tehinguga, st osapooled on omavahel seotud). Odavaim tehing on aga olnud hoonestamata elamumaa müük 64 euroga. Ka see ei ole olnud vabaturu tehing ehk sellegi tehingu osapooled on omavahel seotud.

Jätkuvalt on Saare maakonna kinnisvaraturul kõige suurem nõudlus esimesel ja teisel korrusel asuvate heas seisukorras kahetoaliste korterite järele.

Pakkumises on aga samal ajal enim hoonestamata maatükke. “Kuid paljud neist on üle hinnatud ning seetõttu ei pruugi need ostjat leida ka väga pika aja jooksul,” tähendas Täht. Nt portaali www.kv.ee andmetel on Saare maakonnas hetkel pakkumisel 774 hoonestamata kinnistu pakkumist.

Hetkeseisu vaadates tuleb teine kvartal Helean Tähe hinnangul arvatavasti nii tehingute mahult kui ka koguväärtuselt esimesest kvartalist mõnevõrra parem. “Aga eks aeg anna arutust..,” sõnas ta.

I KVARTALI TEHINGUD 2016

  Hoonestamata maa Hoonestatud maa Korteriomand
Kihelkonna 19 1 2
Kuressaare 2 13 54
Laimjala 6 2 0
Leisi 22 4 3
Lääne-Saare 53 9 7
Muhu 23 3 0
Mustjala 15 2 0
Orissaare 14 2 2
Pihtla 28 8 0
Pöide 14 6 1
Ruhnu 0 1 0
Salme 9 1 3
Torgu 9 2 0
Valjala 12 3 3

Allikas: maa-amet

Print Friendly, PDF & Email