Lapsed õppisid merepäästet (GALERII)

PIDULIK HETK: Kauaaegne vetelpäästja Eimar Täht paneb medali kaela Aste kooli 4. klassi õpilasele Kevin Kangurile. Nüüdsest võib Kevin nimetada end nooreks merepäästjaks. MAANUS MASING

PIDULIK HETK: Kauaaegne vetelpäästja Eimar Täht paneb medali kaela Aste kooli 4. klassi õpilasele Kevin Kangurile. Nüüdsest võib Kevin nimetada end nooreks merepäästjaks.
MAANUS MASING

Saaremaa vabatahtliku merepääste seltsi liikmed korraldasid eile Roomassaare sadamas lastele merepäästeõppuse.

Talvel teooriatundidega alanud koolitusprojekt “Lapsed turvaliselt merele” lõppes päästeõppusega liinilaeval Abro. Kursuse läbinud noored said noore merepäästja tiitli ja kaela seltsi medali.

Saaremaa vabatahtliku merepääste seltsi juht Maidu Lempu täpsustas, et koolitus jätkub ka täna, mil õppusel osalevad Saaremaa ühisgümnaasiumi kolmandad klassid. Tema sõnul oli merepääste seltsi jaoks tegemist pilootprojektiga, milles osales 87 algklassi õpilast erinevatest Saaremaa koolidest.

Kõik osalejad said kaldal päästevesti selga proovida. Seejärel jagati nad päästerühmadesse, kus nad said täiskasvanu juhatusel harjutusi läbi teha. Harjutati kailt vette kukkunud inimesele päästerõnga andmist ja viskelingu heitmist täpsuse peale. Lisaks jagati teoreetilisi teadmisi, kuidas vee ääres olla.

Kui kõik grupid olid harjutused läbi teinud, mindi Abroga merele, kus lapsed said oma silmaga näha “mees üle parda” olukorda. Kõigepealt kirjeldasid õpilased, mida nemad vette kukkunu päästmiseks ette võtaksid. Seejärel saabusid sadamast paadiga vabatahtlikud päästjad, kes “uppuja” pardale võtsid. Veel said õpilased jälgida kannatanu üleandmist paadist laevale, milleks alused pidid oma kiiruse ühtlustama. Kogu operatsiooni turvas piirivalvekaater.

Lempu sõnul osalesid selle aasta projektis Pihtla, Salme, Aste kooli ja SÜG-i õpilased. Järgmisel aastal võiksid tema arvates koolitusel osaleda kõik Saaremaa kolmandate klasside õpilased, kuid kõik taandub rahaküsimusele. “Eks me hakka nüüd asutuste uksi kulutama,” sõnas Lempu, kelle arvates õppisid merepäästjad ka ise, kuidas koolitust läbi viia. Seekordsed lõpetajad said mälestuseks medali ja tunnistuse.

Aste põhikooli algklassi- ja ajalooõpetaja Monika Leepere pidas õppust väga oluliseks. “Ise vesti selga proovida, tunda, kuidas see selga istub. Enda kohta võin öelda, et algul ma seda õigesti selga panna ei osanud,” tunnistas õpetaja.

Aste lapsed käivad ujumas Karujärvel, Tõrisel või Mändjalas, samuti karjäärides. Kuigi eile osalesid vaid IV klassi õpilased, sai talvel teooriaõpet kogu kool.

“Ohutus nii ujudes kui ka merel olles on ju väga oluline,” kinnitas õpetaja Leepere. Ujumisõpet saavad Aste kooli kolmandad klassid linnas Kuressaare gümnaasiumi ujulas.

Raul Pints Aste kooli 4. klassist oli üks neist, kes õppuse ajal kanderaami külge seoti. Poiss arvas, et imelik tunne oli abitus olukorras, nägu allapoole, rippuda. Viskeliini heitmises oli ta aga edukas, sest mängib koolis korvpalli.

Salme kool oli esindatud III klassi lastega. Kuigi kool asub jõe ääres, siis ujumas jões ei käida. “Kala püütakse küll, aga ujumiseks eelistatakse liivasema rannaga paiku,” arvas klassijuhataja Merle Lepik. Ujumist õpivad lapsed 2. klassis.

Pihtla kool oli kohal täies kooseisus. Õppuses osales kogu kool 1.–4. klassini. Pihtla lapsed käivad ujumas Sutu rannas ja mõnikord Vanamõisa karjääris. Lapsed kurtsid, et rannast on päästerõngas ära viidud. Kala püüdmas käivad nad aga koos vanematega.

Print Friendly, PDF & Email