Saaremaa kruiisisadamas ulub enamasti tuul (4)

Saaremaad külastas 6488 kruiisituristi

SANDER ILVEST

Läänemere niigi lühike ristluslaevade külastushooaeg on Tallinna Sadama opereeritava Saaremaa Sadama jaoks tänavu üsna kokku kuivanud – esimene kruiisilaev jõuab siia 11. juulil ja teine 22. augustil.

Sellega Saaremaa Sadama jaoks hooaeg piirdubki, sest kruiisifirma National Geographicu soovil peatub nende laev Orion augustis kahel korral hoopis Roomassaare sadamas.

Tallinna Sadama turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhataja Sirle Arro sõnul ei ole täpseid põhjuseid välja toodud, aga kuna Orion on suhteliselt väike, vaid 102-meetrine laev, mahub see Roomassaare sadamas või selle lähistel ilusti silduma.

“Ilmselt sobib kliendile see variant rohkem, kus Kuressaare on laeva sildumiskohale lähemal,” ütles Arro ja lisas, et Tallinna Sadamal pole midagi selle vastu, kui laev tuleb Roomassaarde. Peaasi, et ristluslaevad üldse Saaremaale tuleksid ja Saaremaad kui kruiisisihtkohta edasi turundaksid.

Kui näiteks 2013. aastal külastasid ristluslaevad Saaremaa Sadamat 14 korral, mis on ka senine rekord, siis tänavu on külastusi vaid kaks. Peamine põhjus on Arro sõnul konkurents Läänemere-äärsete linnade seas. Sihtkohti on üle 30, aga ristlusreisi keskmine pikkus on 7–10 päeva ning laeva endale saamiseks käib agressiivne töö.

Väikeste sihtkohtade puhul vahetavad kruiisifirmad külastatavaid sadamaid aastate lõikes, et ka oma korduvreisijatele erinevaid kogemusi pakkuda ning tagasitulemiseks on oluline, mida uut on sihtkohal järgmiseks pakkuda.

Teine põhjus on Arro sõnul see, et laevad on läinud suuremaks ja ei mahu enam väiksemasse sadamasse kas füüsiliselt või on laeval nii palju reisijaid, et väikesed sihtkohad ei suuda neid teenindada nii, et tagasiside oleks positiivne.  Kolmandaks hakkasid eelmisest aastast kehtima kõrgemad laevakütuste saastenormid, mida paljud pisemad laevad ei suuda siin täita ja laevafirmad on sunnitud neid kuhugi mujale suunama. Muidugi oleneb palju eelnevatest kogemustest ehk reisijate tagasisidest.

Samas märkis ta, et nad on märganud tekkimas uut trendi – ehitatakse just väiksemaid laevu, sest on palju neid kliente, kes soovivad personaalsemat kohtlemist, kui seda suudavad pakkuda hiigelsuured ujuvhotellid. Tõsi, nende arv ei ole suur.

Kuna kruiisihooaeg pannakse paika varakult, siis praeguse seisuga peaks 2017. aasta suvi Saaremaa Sadamas tihedam tulema, sest hetkel on planeeritud seitse laevakülastust.

Esialgu on kõik külastused planeeritud Saaremaa Sadamasse, aga Arro sõnul ei saa välistada, et mõni neist jälle oma plaanid ringi teeb.

Sel aastal täitub Saaremaa Sadamal tegutsemise algusest kümme aastat ja Tallinna Sadam plaanib seda tähistada 12. augustil. Arro ütles, et programm on koostamisel, kuid kindlasti sisaldab see meelelahutust ja kontserte. Samuti tahetakse kaide äärde tuua mõni laev saarlastele vaatamiseks.

Print Friendly, PDF & Email