Algas Eesti parima merelaulu valimine

Alates eilsest on kõigil võimalus anda oma hääl Eesti parima merelaulu väljaselgitamiseks. Hääletada saab kuni 12. juunini merekultuuriaasta kodulehel ja ERR-i Menu portaalis.

Merekultuuriaasta üks eesmärkidest on teadvustada ja näidata merd inspiratsiooni- ja loomeallikana ning nimetatud konkursi eesmärk on väärtustada ja esile tuua juba kõigile tuttavaid merelaule ja valida nende seast rahva lemmik.

Tätte lugu juhib

Kuna merest inspireeritud eestikeelsete laulude arv on väga suur, on žürii koostanud merelaulude eelvaliku. Selle tegemisel võeti arvesse laulude mitmekülgsust ja erinevaid žanre, et igaüks leiaks talle meelepäraseima laulu. Nimekirjas on nii tuntud estraadilaule, filmimuusikat, meremeeste- ja rahvalaule kui ka kaasaegseid poplaule. 25 laulu seas on ka hulk Saaremaa ja saarlastega seotud lugusid. Näiteks on valikus Jaan Tätte, Albert Uustulndi, Salme Tuuliku, Juhan Saare ja Debora Vaarandi loomingut.

Eilse seisuga oli rahvahääletusel esikohal Jaan Tätte laul “Tuulevaiksel ööl”. Muusik ise kuulis aga Eestimaa parima merelaulu valimisest esmakordselt. Sellegipoolest märkis ta, et kui mõni tema lugudest võidaks, oleks see tema jaoks väga oluline. “See teeks ikka väga head meelt, kui rahvas niimoodi arvab,” lausus Tätte. Ta lisas, et meri ei pane ainult teda, vaid kõiki inimesi laulma. “Avarus, vabadus, unistus, kõik on seal koos,” selgitas Tätte.

Merelaulude eelvaliku teinud žürii koosseisu kuulunud Ivo Linna ütles, et niisuguse eelvaliku tegemine umbes saja loo seast oli küllaltki keeruline tema jaoks, kuna häid lugusid on ju palju. Ta arvas, et rahvahääletusel võiks minna paremini nendel lugudel, mida rahvas ka ise kõikjal laulab. Näiteks nagu Kihnu Virve “Mere pidu” ja Uustulndi lood.

Vahtu peab lööma

Niisuguse hääletuse korraldamist peab Linna positiivseks algatuseks. “Kui on merekultuuriaasta, siis selle mere ümber peabki vahtu lööma,” lausus ta. Linna märkis, et pani korraldajatele ette, et valikusse võiksid pääseda vaid eesti laulud, mitte tõlgitud lood. Ta tõi näiteks, et Uustulnd olla ikka rõhutanud, et “Ütle, meri, mu meri” on eelkõige saksa rahvalaul ja tema lihtsalt sõnade autor. Lõpuks jäid välismaise päritoluga lood siiski sisse.

12-le enim hääli kogunud laulule teevad heliloojad Tõnis ja Tõnu Kõrvits, Tomi Rahula ja Tauno Aints uued orkestriseaded ning lauludele puhuvad uue elu sisse tuntud eesti artistid Lenna Kuurmaa, Robert Linna, Kadri Voorand, Lauri Õunapuu, Priit Volmer ja Helen Lokuta.

Galakontsert, kus selgub ka Eesti parim merelaul, toimub 16. juulil Lennusadamas ja on osa Tallinna merepäevade programmist.

Lauludega saab tutvuda ja oma hääle anda siin: http://menu.err.ee/l/merelaul

Print Friendly, PDF & Email