Linn: linnupeletid tulevad, kui probleemid teravnevad (FOTOD)

KESKLINNALINNUD: Chameleoni kohviku ühe omaniku Gete Olopi sõnul on veel vara öelda, kas linnud kujunevad sel suvel suureks probleemiks, kuna suveterrass sai alles avatud. Foto: MAANUS MASING

KESKLINNALINNUD: Chameleoni kohviku ühe omaniku Gete Olopi sõnul on veel vara öelda, kas linnud kujunevad sel suvel suureks probleemiks, kuna suveterrass sai alles avatud.
Foto: MAANUS MASING

Ehkki Kuressaare linnapea Madis Kallase hinnangul on lindude tekitatud kahju linnaruumis suureks probleemiks kujunenud, kavatseb linnavalitsus rentida lindude hädakisa matkiva häälpeleti alles siis, kui on saanud piisavalt tagasisidet.

Linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu ütles Saarte Häälele, et lindude hädakisa matkivat häälpeletit ei osteta, sest seade on kallis ja selle efektiivsus tõestuseta.

“Küll aga on kaalutud võimalust keskväljaku piirkonda üks seade rentida, kui lindudega seotud probleemid suvekuudel teravnevad. Sellekohase otsuse tegemisel lähtub linnavalitsus saadud tagasisidest,” lisas ta. Maripuu sõnul on linnupeleti tarne ja ülesseadmine loetud päevade küsimus.

Siiski võib tagasisideks pidada OÜ Aiona saadetud arvet linnavalitsusele. Nimelt nõudis Ruunipizzat pidav ettevõte kahel eelneval suvehooajal väliterrassil kauplemise ajal lindude tekitatud kahju hüvitamiseks linnalt 17 360 eurot.

Linnapea Madis Kallas selgitas oma vastuses, et omavalitsus ei kanna seadusekohast vastutust looduses vabalt elavate lindude tekitatud võimalike kahjude eest. Ta lisas: “Linnaruumis viimastel aastatel suureks probleemiks kujunenud lindude (hakkide, vareste) tekitatud kahju hüvitamist seadus ei käsitle.” Seega ollakse probleemist teadlikud, kuid häälpeleti katsetamiseks sellest ei piisa.

Varemalt on ka rendihinda liialt kõrgeks peetud. Ühe seadme paigaldamine maksab 800 eurot, kuutasuna lisandub 200 eurot. Suvega kuluks suure probleemi lahendamiseks 1600–2000 eurot.

Häälpeletite hinnapakkumine võeti juba 2013. aastal ettevõttelt OÜ Bewer Baltic. Seda firmat enam pole, aga Bewer Balticu endine juhatuse liige Kaarel Sareal tegeleb linnupeletite müügi, rendi ja paigaldamisega edasi Finest Medical OÜ-s. 2015. aasta septembris saatis ta sama hinnapakkumise linnavalitsusele uuesti.

Toona vastas linnavalitsuse keskkonnaspetsialist Katrin Koppel, et seadmeid ollakse valmis rentima soodsama hinnaga. Lisati, et jälgitakse jätkuvalt ka Tartu edusamme häälpeletitega ja nende soetamise teema võetakse taas üles, kui tulemused näitavad häälpeletite toimimist pikas perspektiivis.

Sel nädalal tõdes Kaarel Sareal, et ei viitsi enam sellel teemal Kuressaare linnavalitsusega vaielda. “Ma ei tegele nendega enam,” märkis ta. “Ühel hetkel ütlevad, et tegelevad (lindude probleemiga – toim), aga tegelikult ei tegele nad seal millegagi,” oli ettevõtja nördinud.

Lindude peletamiseks on kohvikud aastate jooksul ka ise erinevaid meetmeid võtnud. Näiteks on kasutatud veepüstolit ja seatud üles kullikujulisi linnupeletajaid.

Möödunud sügisel paigaldati häälpeleti Saaremaa lihatööstuse territooriumile. Ettevõtte juhatuse esimees Kristjan Leedo tõdes eelmisel nädalal, et neil on linnupeletiga seni päris hea kogemus. Septembrist saati tööstuse hoovialalt linde tõrjuv peleti on oma tööd teinud kenasti. “Linnupeleti toimib kõikidele lindudele peale tuvide,” nentis Leedo.

Näiteks kajakad on lihatööstuse juurest pärast peleti tööle hakkamist täiesti kadunud, üksikud noored hakid aeg-ajalt küll satuvad tööstuse lähedusse, kuid hoovialale enam mitte. “Hoov on meil iseenesest lindudest ilusti puhas, aga kas seda oleks õige linnas kasutada, selle koha pealt jään vastuse võlgu,” märkis lihatööstuse juht. “Peleti imiteerib ikkagi linnu hädakisa, mis päris linde peletab.”

Linnupeleti lasti paigaldada seetõttu, et toiduainetetööstuse juures võiks linde ikkagi minimaalselt olla.

Kertu Kalmus, Raido Kahm

Print Friendly, PDF & Email