Labor hakkab uurima Saaremaa mee koostist (5)

AIMAR LAUGE

Saaremaa meetootjate ühing laseb laboris uurida, millistelt taimedelt on Saaremaa mesi korjatud.

“See on huvitav ja vajalik info nii tarbijale kui ka mesinikele endile,” ütles Saaremaa meetootjate ühingu juhatuse liige Aimar Lauge (fotol), kelle sõnul lastakse mee koostis määrata keskkonnauuringute keskuse laboris.

Lauge sõnul on talle praeguseks laborisse saatmiseks mett toonud neli meetootjat, kokku saadetakse laborisse loodetavasti kümnekonna mesiniku meeproovid. Proovid võetakse nii eelmise kui ka selle aasta meesaagist, sest erinevatel aastatel võib saak moodustuda erinevatelt taimedelt kogutust. Igale tootjale läheb analüüs maksma umbes 40 eurot.

Aimar Lauge ütles, et labor paneb meesordi paika õietolmu hulga järgi, mis näitab millistelt taimedelt Saaremaa mett põhiliselt kogutakse. Analüüsitulemusi saab kasutada mee turustamiskampaaniates ja reklaamides. Lauge sõnul tuleks mee analüüsi korrata 10 aasta pärast.

Teadaolevalt ei ole mesinikud mujal Eestis oma mee koostist taimede järgi analüüsida laskunud. Küll aga analüüsisid Saaremaa mett umbes 15 aastat tagasi soomlased. Uuringust ilmnes, et Saaremaa mees leidus üle 100 taime õietolmu. “Tollal oli meie mees väga palju igasugu takjaliste õietolmu, mis viitas sellele, et paljud põllud olid söötis ja takjamett oli hästi palju,” rääkis Lauge.                                Seega annab selline uuring mingi pildi ka laiemalt põllumajanduses toimuvast.

Orissaare valla mesinik Valli Jõeäär ütles, et mee taimekoostise väljaselgitamine on tore mõte. Jõeääre oma parim meekorje paik asub Ranna dendraariumi lähedal kadakate vahel soisel alal, kus kasvavad paakspuud. Sealsel meel on karamellimekk. Seitse taru on Jõeäärel ka Koplimäe mahetalu tatrapõllu ääres, kust saadakse segumett.

Print Friendly, PDF & Email