Miks on Lenini muumia säilitamine sedavõrd kallis?

HINNALINE: Lenini surnukeha hoitakse Kremli kõrval asuvas mausoleumis juba üle 90 aasta. Igal aastal kuluvat selle hooldamiseks mitusada tuhat eurot Vene maksumaksjate raha. Foto: Huffingtonpost.com

HINNALINE: Lenini surnukeha hoitakse Kremli kõrval asuvas mausoleumis juba üle 90 aasta. Igal aastal kuluvat selle hooldamiseks mitusada tuhat eurot Vene maksumaksjate raha.
Foto: Huffingtonpost.com

Et hoida Leninit igavesti rahva mälus, on Vene valitsus valmis tema surnukeha säilitamise eest suurt hinda maksma.

Hiljuti teatas Vene valitsus kavatsusest eraldada 174 000 eurot, säilitamaks revolutsiooni liidri maiseid jäänuseid. Lenini surnukeha palsameerimine aitas ära hoida selle lagunemist ja kõdunemist. Nüüd on aga vaja pidevalt läbi viia protseduure, et kadunukese välisilme säiliks, kirjutab Prantsuse ajalehe Quest France veebilehel selle korrespondent Baptiste Denis.

Kohtumeditsiini ekspert ja antropoloog Philippe Charlier rääkis väljaandele detailselt, kuidas on võimalik pärast laiba palsameerimist ära hoida veetustamise tagajärgi. Ta ütles: “Laiba nahka määritakse vahaga. See võimaldab näole anda korrapärased jooned, mis on lähedased originaalile. Võib kasutada ka meiki. Kõik need meetodid on tänapäeva tanatopraktikas (surnukeha hooldamise kunst – toim) kasutusel.”

Eksperdi sõnul ei järgita tänapäeval enam nii väga vanaaja mumifitseerimise põhimõtteid. Kui ikka surnukeha originaalosi pole võimalik säilitada, kasutatakse plastikut ja muid kunstmaterjale. “Tanatopraktikas on tehtud tehnoloogilisi uuendusi ja Venemaa spetsialistid on neid ka edukalt kasutanud, et anda palsameeritud säilmetele maksimaalne sarnasus Leniniga,” ütles Charlier.

Nii näiteks on spetsialistid pidanud aja jooksul asendama revolutsiooni juhi kulmud, habeme ja vuntsid, Lenini pead katab aga loomulike juuste asemel parukas. Charlier sõnul on need kõik väga kallid protseduurid, seetõttu pole ka suur rahasumma, mille Venemaa valitsus on palsameeritud Lenini hooldamiseks eraldanud, talle eriline üllatus.

Samas pole aga suurem osa Venemaa elanikke sellise kulutuse üle sugugi rõõmsad. Hiljuti korraldatud avaliku arvamuse küsitlus näitas, et 62 protsenti Venemaa elanikest on Lenini surnukeha säilitamise vastu. Prantsuse ajakirjaniku sõnul ei olevat aga president Vladimir Putin ses küsimuses oma kaasmaalastega ühte meelt – tema olevat Leninist hoopiski suures vaimustuses.

“Moskvas Punasel väljakul mausoleumis hoitav surnukeha pole mitte üksnes ühe kadunukese  maised säilmed, need on muutunud omamoodi ideoloogiliseks sümboliks,” kommenteeris prantsuse ekspert Philippe Charlier. “Nii kaua, kui surnukeha ei lagune, elavad ka selle mehe ideed.”

Lõpetuseks märgib Prantsuse lehes ilmunud artikli autor, et Lenini enda viimane soov oli, et tema põrm maetaks ema kõrvale Peterburi Volkovo kalmistule.

Print Friendly, PDF & Email