Varjatud jaht mereäärsele maatükile rahvuspargis

Variisiku vangi mineku tõttu jäi kurikuulus ärimees Urmas Velleste ilma Vilsandi looduspargis asuvast mereäärsest kinnistust. Riik võttis kinnistu endale ja müüs maha.

Ajaleht Äripäev kirjutas, et mereäärse Lülle kinnistu kasutusvõimalused on aga piiratud, laias laastus võib seal ainult loodust imetlemas käia.

Lugu, kus kinnistuomandi peitmiseks kaasati variisik, algas kümme aastat tagasi, kui Lülle kinnistu vastu hakkas huvi tundma ärimees Urmas Velleste. Kinnistu algse omaniku Silvi-Helene Dannebergi sõnutsi võttis mees temaga ise ühendust sooviga kinnistu osta. Velleste pakkus kinnistu eest 400 000 krooni (25 565 eurot).

Kuni tänavu aprillini oligi Velleste Lülle kinnistu omanik, mis küll ei nähtu kinnistusraamatust. Nagu muudes äriettevõtmistes, nii ka selle kinnistu puhul leiab läbi aastate kinnistu omanike nimede hulgast kas tema isa, poja või mõne teise isiku või temaga seotud firma.

Viimane variisik oli mullu vangi läinud narkokurjategija Andrus, kes sai kinnistu hoidjaks, kui Velleste ärid hapuks läksid. Lõpuks sattus ka Velleste ise vangi, süüdistatuna perevägivallas.

Vellestel oli plaan vanglast vabanedes Andruselt kinnistu üle võtta, aga too suutis ise trellide taha sattuda. Nii rändaski kinnistu hoopis energiafirma Adven Eesti juhi Urmo Heinami kätte, kes omandas selle tänavu märtsis avalikul enampakkumisel 6121 euroga. Velleste oli üllatunud, et riik kinnistu nii odavalt maha müüs.

Enampakkumist korraldanud Saare maavanem Kaido Kaasik ütles, et tegemist on kriminaalkorras konfiskeeritud varaga, mis on müüdud nii, nagu avalik kord ette näeb. Enampakkumine oli avalik ja võimalus osa võtta oli kõigil. Osales ainult üks inimene, Urmo Heinam.

Kui Heinam oli kinnistu oma nimele saanud, hakkas ta saama telefonikõnesid Vellestelt, kes tahtis kinnistut tagasi. Kuna Heinam ei soovinud seostamist kurjategijatega, oli ta valmis kinnistut müüma.

Ainuke, mida ta soovis, oli, et kinnistule seataks tema kasuks servituut, mis tähendab, et ta tohib üle maa mere äärde pääseda. Müügihinna kohta ütles Urmo Heinam, et soovib vaid kulud tagasi saada.

Suurt huvi kinnistu vastu põhjendas Velleste sellega, et ennekõike näeb ta looduskaunis kohas asuvas maalapis ärivõimalusi, mainides kinnistu tükeldamise võimalust.

Mitut naaberkinnistut omanud Tarmo Pikner selgitas, et eraldiseisvana kinnistule midagi teha ei saa, sest see on vähemalt kolmekordse kaitse all, kuna tegemist on rahvuspargi ja rannakaitsevööndiga.

Print Friendly, PDF & Email