Uut puusaliigest tuleb oodata poolteist aastat (1)

Kuressaare haiglas tuleb puusaliigese proteesimiseks järjekorras oodata poolteist aastat, kuna haigekassa rahastab aastas vaid 48 operatsiooni, kirjutab eilne Maaleht.

Selleks poolaastaks on Kuressaare haiglal puusaliigese proteesimiseks eraldatud raha otsas. Viimane operatsioon 24-st tehti aprilli lõpus. Teise pool-
aasta esimene operatsioon tehakse aga alles septembris.

Oleme sellise tsükliga juba harjunud, suvel on puhkused ja kõik kriitilisemad juhtumid, mis edasilükkamist ei kannata, suunatakse edasi kas Põhja-Eesti regionaalhaiglasse või Tartu ülikooli kliinikumi,” rääkis kirurg-ortopeed Aare Taul Maalehele.

Tema arvates oleks planeerimine sujuvam, kui haigekassa raha antaks aasta peale korraga, aga mitte rahajagamise tsükkel pole Kuressaares kõige olulisem.

48 operatsiooni aastas katab Tauli hinnangul veidi üle poole patsientide tegelikust vajadusest. Seetõttu ulatuvad operatsioonijärjekorrad juba 2017. aasta algusse.

Tauli sõnul järjekorda küll pannakse, kuid päris kindel lõikuse toimumises olla ei saa, sest haigekassa kavade kohaselt peaksid keerulisemad operatsioonid lähitulevikus koonduma suurhaiglatesse. Seega ollakse Kuressaares iga eelarveaasta algul äraootaval seisukohal ning iga kord tuleb end uuesti tõestada ja veenda, et saarlastele endoproteesimise tarvis ikka raha eraldataks.

“Pole märgata, et liigeste endoproteesimiste hulk kuidagi muutuks,” lausus Taul. “Neid on ikka sama palju, kuigi aastate jooksul olen märganud, et patoloogia on muutunud. Kui me alustasime, tuli meile patsiente, kelle liigesed olid väga suurel määral deformeerunud, sest varasemad ravimeetodid neid kuidagimoodi aidata ei võimaldanud.”

Tauli sõnul olid operatsioonid toona raskemad ja ka taastumine pikaajalisem. “Nüüd on inimesed teadlikumad, ka perearstid oskavad muutusi märgata ja suunavad inimesed õigel ajal kirurgi juurde,” ütles dr Taul.

Kuressaare on kõige väiksem keskus, kus tegeldakse puusaliigese proteesimisega ning kirurg-ortopeed Aare Taul on kahekümne aasta jooksul teinud 1001 puusa ja põlveliigese proteesimist, lisaks veel vältimatu abina tehtud poolproteesimised.

Print Friendly, PDF & Email