Noored avastasid filmiilma

FILMIMEHED: Suvi on küll praktiliselt käes, kuid Jakob Saare, Kennert Amberg ja Indrek Tamm kavatsevad leida aega ka filmi viimistlemiseks. MAANUS MASING

FILMIMEHED: Suvi on küll praktiliselt käes, kuid Jakob Saare, Kennert Amberg ja Indrek Tamm kavatsevad leida aega ka filmi viimistlemiseks.
MAANUS MASING

Saaremaa ühisgümnaasiumi kaheteistkümnendikud võtsid ette põnevusfilmi lavastamise ja kirjutasid protsessist veel kaks uurimistööd ka.

Filmi tegemise mõte tuli Jakob Saarelt, kes kutsus sõbrad kokku, et pidada maha paar ajurünnakut. Pärast tegevusliini paika panemist alustati jaanuarikuus juba filmimisega.

Kuna kooli lõpetamiseks oli tarvis kirjutada ka uurimistöö, otsustasid filmi tegemises osalevad Kennert Amberg ja Indrek Tamm kaks asja ühendada.

Ambergi töö kannab pealkirja “Õpilasfilmi “Kolmas reaalsus” valmimine“ (juh Marek Schapel) ja Tammel “Õpilasfilmi “Kolmas reaalsus” lavastamine” (juh Merike Kuldsaar). Esimene töö annab lisaks teoreetilise ülevaate monteerimisest, filmikaameratest ja filmimisest üldisemalt. Indrek Tamm on esimesed peatükid pühendanud aga filmiajaloole ja helisalvestamisele. Tööde kaitsmine seisab noortel veel ees.

Kennert Ambergi tööst selgub, et ühe lühifilmi tegemine pole sugugi lihtne ülesanne. «Mitu korda tuli ümber teha, ühe kaadri jaoks läks ikka seitset-kaheksat võtet vaja,” ütles ta Saarte Häälele. Niisamuti oli probleemiks kiiresti kätte jõudev õhtuhämarus, mis ei lasknud pikki võttepäevi korraldada. “Kui hakkasime filmi kokku panema, siis selgus, et mitmeid asju oleks saanud väga palju lihtsamalt teha, aga me avastasime neid käigu pealt,” selgitas Amberg, viidates, et kogemusi saadi hulgi. Nimelt oligi Ambergi töö tees, et lühifilmi tegemine on lihtne ülesanne. See sai muidugi ümber lükatud.

“Hüppasime pea ees vette,” kinnitas Jakob Saare. Ta lisas, et filmimise käigus pidi võttemeeskond kõiksugu lahendusi välja mõtlema. Näiteks tuli helioperaatoril kükitada maadligi, et ta kaadrist välja jääks, kuid samal ajal näitlejatele piisavalt lähedal oleks. Siis tuli näitlejatel harjutada improviseerimist, sest tegevusliin oli küll paigas, kuid stsenaarium päris sõna-sõnalt mitte. Ka rekvisiitide otsimisel oldi loomingulised. “Näiteks oli vaja lauale midagi söödavat, siis jooksis üks trupi liige koju ja tõi sealt pirukaid,” võib lugeda Indrek Tamme tööst.

Jakob Saare märkis, et praegu on tulemuseks 40 minuti pikkune film, millega asjaosalised lõpuni rahul ei ole. “Algul oli plaan, et teeme valmis ja osaleme Minifilmi festivalil, aga tuli tõrkeid ja nii me ei jõudnudki,» tõdes ta. Noor filmitegija lisas, et esimesel korral tahaks ikkagi teha vähemalt enda jaoks perfektse filmi. Seetõttu võetakse võttemeeskond ja näitlejad pärast eksameid ja lõpureisi jälle kokku. Eesmärgiks on film, kus poleks ühtegi igavat kohta.

Millal eesmärgini jõutakse, selles abituriendid veel päris kindlad polnud. Küll aga on plaanis olemasoleva materjali põhjal lähiajal korralik treiler kokku panna.

Võttegruppi kuulusid lisaks nimetatutele Olev Sten Erik Jõgi, Taaniel Bormann, Teet Land, Lauri Ratas ja Anna Maria Lember. Appi tuli neile ka Kuressaare ametikool, kust laenati tehnikat.

Sisu poolest meenutab film tragöödia sugemetega põnevikku. See räägib loo kahest vennast ja nende elu keerdkäikudest. Märksõnad võiksid olla maffia, mõrv, pärandus ja perekonnaliikmete suhted. Ambergi sõnul näitab nende film, kui lihtne on kaotada oma lähedased ja vara.

Print Friendly, PDF & Email