Liinilaeva Astrahan vrakk

Laevavrakk lokaliseeriti 2010. aastal hobisukelduja Arne Kukin poolt. Identifitseeritud Eesti Meremuuseumi teaduri Vello Mässi poolt. A. Kukin tegi ettepaneku vraki kaitse alla võtmiseks 2010. aastal. Muinsuskaitseamet teostas vraki dokumenteerimistöid 2012. aastal projekti SHIPWHER raames.

Liinilaev Astrahan ehitati Arhangelskis 1755-1756. Osales Seitsmeaastases sõjas (1756-1763). Määrati teenistusse Läänemere Vene eskaadri koosseisu. Laeva pikkus 47,4 ja laius 13,25 meetrit, 66 suurtükki.

Vaade vrakile merepõhjas. Foto: Erik Rådström 2012.

Vaade vrakile merepõhjas. Foto: Erik Rådström 2012.

Liinilaev Astrahan oli 1761. aasta sügisel sõjaretkel Läänemere lõunaosas, Poola rannikul. Tugevas tormis oli sunnitud minema Ojamaa juurde ankrusse. Varjulist kohta leidmata oli sunnitud lahkuma ka sealt ja võtma kursi Hiiumaa poole. 10. oktoobril sõitis halva ilma tõttu kividele Hiiumaa põhjarannikul Tahkuna poolsaare lähedal ning vrakistus. Meeskond kolis üle kaldale, kus osa raskelt haigeid meremehi suri.

Liiva sisse mattunud vrakist on visuaalselt jälgitav ligikaudu 26 x 8 meetrine osa. Kaarte vahel on pisidetaile ja suurtükikuule. Vrakk asub madalas vees ja on seetõttu rohkem lõhutud lainete poolt. Osaliselt on liiva alla mattunud. Vraki peal ja ümber on säilinud vraki juurde kuuluvaid esemeid. Vraki olukord on stabiilne.

Print Friendly, PDF & Email