Suvesoe rekordeid ei löönud

Saabunud soojade ilmade õhutemperatuur jääb küll rekordtasemetele päris palju alla, kuid on siiski endaga kaasa toonud väga suure tuleohu.

“Väga eriliseks sellist soojust pidada ei saa,” ütles Külli Loodla ilmateenistusest.  Eilse seisuga oli Roomassaares mai esimese kolmandiku keskmine õhutemperatuur 12,1 °C.

“Kui arvestada ka varasemaid Kuressaare ilmajaama andmeid, siis on kõige soojem olnud 1993. aasta mai esimene dekaad, mil õhutemperatuur oli 13,2 kraadi,” rääkis Loodla. Aastaid, mil mai esimese dekaadi keskmine õhusoojus ulatub üle kümne plusskraadi, ei satu just tihti ette, kuid siiski.

Vilsandil ja Sõrves oli ilm Roomassaare ilmast jahedam. Vilsandil on samas olnud tõesti üle 10 aasta kõige soojem mai esimene kümmepäevak. Aga 1934. aastal oli Vilsandil näiteks sama perioodi keskmine koguni 16,3 kraadi.

Veesoojus on Roomassaare sadamas 15 kraadi, kuid ka see ei ole Loodla sõnul midagi erilist. Tavaliselt on sel ajal veesoojust 11–13 kraadi, kuid veetemperatuuri näitude juures on oluline osa tuulesuunal. Arvestades, et viimastel päevadel on valitsenud suhteliselt tuulevaikne ilm ning vähene tuul on puhunud idakaarest, võib Mändjala-Järve rannapiirkonna vesi madalamates kohtades olla juba üsna ujumiskõlblik ja seda mitte ainult talisuplust harrastavate kodanike jaoks.

Lääne päästekeskus hoiatab, et kuna ilmad on olnud kuivad ja soojad, on tuleoht suur. Äärmiselt suur tuleoht valitseb suures osas Põhja-, Lõuna- ja Lääne-Eestis. Suure tuleohuga alad on Lääne- ja Ida-Virumaa ning Saare- ja Hiiumaa. Lähipäevil temperatuur küll langeb, kuid vihma enne nädalalõppu ja uue nädala algust ei lubata ning ka siis ainult kohati.

Print Friendly, PDF & Email