Saaremaa tarbijate ühistu muudkui kasvab ja areneb

VARSTI TULEB NUTIKASSA: Naljaviluks korra Rae poe kassalindi taha istunud Kalle Koov kinnitab, et iseteeninduskassa on selles kaupluses olemas juba järgmisel aastal. Foto: MAANUS MASING

VARSTI TULEB NUTIKASSA: Naljaviluks korra Rae poe kassalindi taha istunud Kalle Koov kinnitab, et iseteeninduskassa on selles kaupluses olemas juba järgmisel aastal.
Foto: MAANUS MASING

Hiljuti sai Saaremaa tarbijate ühistut ehk Coop Saaremaad juhtima asunud Kalle Koovil uues ametis sada päeva täis. Seega uurisime temalt, millega on vahepeal hakkama saadud ja mida on oodata.

Sellest, et STÜ-s käib “verevahetus”, on Saarte Hääl nii mõneski uudisloos juba kirjutanud. Viimati asuski läinud nädalast ühistu kaubandusjuhina tööle Marika Mägi ning STÜ juhatuse liige Kalle Koov on asjade käiguga rahul. Ta möönis, et sisuliselt üle aasta on ühistu kaubandusvaldkond olnud konkreetse juhtimiseta.

Ei koonda

“See muidugi ei tähenda, et seda tööd tehtud poleks,” lisas Koov. Majas oli varem kolm müügijuhti ja Saaremaa kaubamajas on samal ajal olnud samasugused struktuurid, kuid paraku tuleb hea tulemus ikka siis, kui kõik on reglementeeritud ja toimib. “Viimane aasta ümberkorraldustes või pigem teadmatuses pole töömoraalile hästi mõjunud,” tähendas ta.

Kui tulevad uued inimesed, on ikka oma sisseelamisaeg ja sellega seoses natuke kartusi ja ootusi.

“Praegu oleme esimese struktuurimuudatuse ära teinud ja aasta teises pooles plaanime raamatupidamise, finantsjuhtimise ja halduse osas veelgi oma meeskonda tugevdada.”

Siit-sealt on kostunud kõlakaid, et struktuurimuudatustega on kaasnenud koondamisi ja Koov ei kiirusta neid ümber lükkama. Ta märkis, et ühistu administratsiooni töötajate keskmine vanus on 57 aastat. “Mitte et see oleks halb, aga see tähendab, et meil on üksjagu inimesi, kes on mõlgutanud aastaid mõtteid, et nad võiksid jääda väljateenitud puhkusele, pühenduda lastelastele, oma hobidele.”

Nii ongi nt kahe pikaajalise ja auväärse kaubandustöötaja jaoks 27. mai viimane tööpäev ja selleks on nad Koovi sõnul ise soovi avaldanud. Samal põhjusel väljateenitud puhkusele minejaid on mõne aja pärast veel. Kuid paraku kaasnevad ümberkorraldustega ka teatud töökohtade kadumised, mida võib ka koondamisena käsitada.

Kuna STÜ sai mullu 110 aastat vanaks, toimub tänavu 28. mail ka 400 osavõtjaga suur sünnipäevapidu Kuressaare spordikeskuses.

“Loodan väga, et selline eelkõige meeleolukas sünnipäevaüritus töötajatele meeldib ja neid natukenegi rutiinist välja toob. Saab tantsida, head ja paremat maitsta ning koos kaaslasega peomelu nautida,” märkis Koov.

Kui rääkida ühistust, siis praegu on STÜ-l 1332 liiget.

“Olles ise pikka aega ühistu liige olnud ja kümmekond aastat ka volinik, võin öelda, et pea alati on volinike koosolekul tõstatatud küsimus, miks üldse peaks olema liige, kas liige saab selle eest midagi rohkem kui teised,” rääkis Koov.

Sellele küsimusele olnud raske vastata, sest otseselt tulu ühistu liikmetele ju teenitud kasumilt välja ei maksta. Viimast korda tehti seda 2003. aastal ja pärast seda on kasum suunatud uuteks investeeringuteks.

Kaks plussi

Samas on siiski kaks asja, mida vaid ühistu liikmetele n-ö boonuseks pakutakse. Esiteks toimib ühistu liikmetele nn säästukassa, mille kaudu saab ühistu liige panna oma säästud paremat intressi teenima. 2016. aastaks on säästukassa intressimäär 4% aastas.

Teiseks on säästukaart – saarlased on STÜ poodides ostlemiseks vormistanud ca 24 000 säästukaarti, neis 1260 ühistu liikmete omi.

“Oleme nüüd valmis minema volinike ette ettepanekuga, et 1. juulist arvestataks kõikidele ühistu liikmetele nende poolt STÜ poodides tehtud ostudelt topelt boonuspunktid,” avaldas Kalle Koov. Seega on oma plussid ühistu liikmeks olemisel olemas.


E-pood, nutikassa ja karbist kadunud munad

Läinud nädalalõpul tuli Coop Eesti keskühistu lagedale e-poega, kust saab tellida tooteid otse koju. Esialgu töötab see küll Tallinnas ja selle ümbruses, kuid tulevikus hakkab see toimima ka Saaremaal.

“Oleme avaldanud soovi, et lanseerime e-poe rakenduse ka Saaremaal, korraldades seda Kaubaaida baasil, kust praegugi korraldame väikesemahulist hulgimüüki meie lepingulistele klientidele,” kinnitas STÜ juhatuse liige Kalle Koov. See võtab küll veidi veel aega.

Samuti on kindel, et Rae kaupluses saab peagi end ise nn nutikassas teenindada. STÜ suurima käibega poes, Pärnu Port Artur 2-s hakkavad nutikassad tööle juba 6. juunist, kuid saare ühistupoodidesse jõuab nutiajastu tuleval aastal koos Rae poe uuendustöödega.

Vihjena on Saarte Hääle toimetusse jõudnud, et Rae poe müüjad on kohati kimpus mitte just kõige viisakamate ja ausamate klientidega, kes kipuvad nt munakarbist üksikuid mune näppama.

Kalle Koov tähendas, et on ka ise sellega kokku puutunud. “Pean tunnistama, et olen ka ise ostnud munakarbi, kust on üks muna puudu, ja mõtlesin, et kuhu see võis kaduda,” möönis ta. Kaupluses on küll kaamerad, kuid kõrgete riiulite vahel ei näe müüjad igal hetkel päris kõiki kliente korraga.

Samas pani Koov südamele, et kui nähakse, et keegi võtab, antagu sellest aga julgesti müüjatele kohe teada, või kui keegi kodus avastab, et midagi on karbist puudu, siis toogu munakarp poodi tagasi. Lahenduse leiab ikka.11

Print Friendly, PDF & Email