JUHTKIRI: Esimene tõrvatilk

Vanasõna ütleb, et tilk tõrva rikub ära terve potitäie mett. Seekord ei ole siiski tegemist negatiivse looga. Hoopis vastupidi – kiitust väärivad Murika küla Tuhkana-Ranna puhketalu inimesed, kes esiisade töövõtteid jäljendades pühapäeva öösel tõrvaahjust 35 liitrit tõrva välja pigistasid.

Eelmise vabariigi ajal andis tõrvaajamine tööd mitmetele Saaremaa peredele. Nüüd tehakse sama asja pärandkultuuri säilitamiseks. Männikändudest valmistatud ökotoodet saab ka majapidamises kasutada või väikestesse pudelitesse panduna turistidele meeneks müüa. Olulisem on aga vanade traditsioonide taaselustamine ja ühistöö. Rahasse ümber arvestatult kujuneks sel viisil toodetud tõrva omahind ostmiseks liiga kõrgeks, kuid turismisaarele väärtuse lisamiseks peaks tõrvaajamine igati sobima.

Leekide võbelemine õhtuhämaruses, esimesed tõrvatilgad ja nende omapärane lõhn. Ilusa ilmaga jätab see puhkemajas ööbijatele sügava mälestuspildi. Kui külalistele veel pudel tõrva kaasa antakse, saavad nad kodus rääkida, mida Saaremaal tehti.

Kui igas Saaremaa talus edaspidi tõrvaahi tossaks, oleksime varsti tahmasaare staatuses. Seega – jäägu tõrvaahi Tuhkana talu kaubamärgiks. Igaüks leidku oma nišš, millega eristuda.

Print Friendly, PDF & Email