Hiiumaa beebid sünnivad tulevikus saarlastena (13)

TULEVIK KÕNE ALL: 13. aprillil toimus Kuressaares kõikide osapoolte kokkusaamine, arutamaks Kuressaare haigla tulevikku. Esiplaanil minister Jevgeni Ossinovski, istuvad linnapea Madis Kallas, haigla nõukogu esimees Reet Tuisk, perearst Elo Lember, haigla psühholoog Lia Hanso. MAANUS MASING

TULEVIK KÕNE ALL: 13. aprillil toimus Kuressaares kõikide osapoolte kokkusaamine, arutamaks Kuressaare haigla tulevikku. Esiplaanil minister Jevgeni Ossinovski, istuvad linnapea Madis Kallas, haigla nõukogu esimees Reet Tuisk, perearst Elo Lember, haigla psühholoog Lia Hanso.
MAANUS MASING

Saarlastel on lootust, et eriarstiabi ümberkorralduste käigus vastupidiselt hiidlaste   hirmudele sünnitusosakonda Kuressaarest ära ei viida. Nagu ka mitmeid eriarste, kellest mandril asuvatel maakonnahaiglatel tuleb loobuda.

Saare maakonnas tehti 2015. aastal üle 75 000 eriarstikülastuse. Nendest patsientidest 24% suunati mandrile. Peamiselt Põhja-Eesti regionaalhaiglasse, aga ka Tartu ülikooli kliinikumi. Võrreldes enamiku teiste maakonnahaiglatega on Saaremaalt mujale suunatute protsent üsna väike.

Esmaspäevane Eesti Päevaleht viitas haigekassa uuringule, milles tõdetakse, et rahvaarvu vähenemise ja arstide põua tingimustes on mõistlik jätkata enamiku ja keerukamate erialade vastuvõtte vaid Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel.

Väiksemates haiglates oleks edaspidi võimalik kohtuda ennekõike kõrva-nina-kurgu-, silma-, naiste-, naha- ja suguhaiguste ning taastusraviarstiga, psühhiaatri, laia profiiliga sisehaiguste arsti ja üldkirurgiga.

Kuressaare haigla juhatuse liige Märt Kõlli ütles Saarte Häälele, et mis puutub eriarstiabi teenuste valikusse, on siinne huvi jätkata teenuste pakkumist oma traditsioonilistel erialadel. Erisused, millest Kuressaare haigla on huvitatud, on sünnitusabi, statsionaarne psühhiaatria, endokrinoloogia ja endoproteesimine. Kõlli sõnul on vastav info edastatud ka ministeeriumile.

Haigla nõukogu esimees Madis Kallas kinnitas samuti, et ta ei loobu haigla tuleviku nimel võitlemisest. “Arstiabi kättesaadavust Saare maakonnas ei saa vähendada ning saarel asuva haigla tuleviku kavandamisel tuleb lähtuda mõnevõrra teistsugustest kriteeriumidest kui mandril,” ütles Kallas.

Nii näiteks on Hiiumaalt kadumas sünnitusosakond. Aastast 2030 ei peaks naabersaarel sünnitusabi enam pakutama. Kvaliteetse abi tagamiseks peaks aastas olema 500 sünnitust. Niipalju sünnitusi on vaid Tallinnas, Tartus ja Kohtla-Järvel. Samas lisatakse, et ka Pärnu ja Kuressaare võiksid tõesti olla sünnitushaiglate nimekirjas.

Hiiumaal on praegu 50 sünnitust aastas. Sealse haigla juht Riina Tamm ei kujuta sünnitusabi kadumist Hiiumaalt eriti ette. Kuna Haapsalus, Raplas ja Keilas tulevikus sünnitusosakonda pole, jääb valida Pärnu, Tallinna ja Kuressaare vahel. Siinkohal tulevad mängu logistilised probleemid: laevad öösiti ei sõida ja kopter tuleb kaugelt Tallinnast.

Märt Kõlli ütles Saarte Häälele, et Kuressaare haiglal oleks hiidlastest sünnitajate üle ainult hea meel. See tõstaks ka siin vähenevat sünnitajate arvu. “Mis puudutab meie sünnitusosakonna jaoks täiendavaid patsiente, siis see on kindlasti vajalik – 1990-ndatest tänaseni on meie sündide arv langenud 750-lt 250-le,” näitlikustas Kõlli.


Lennuliikluse puudumine häirib

Hiiumaal on haigla töö saanud tagasilöögi lennuliikluse katkemise tõttu. Näiteks lõpetas seetõttu oma vastuvõtud Hiiumaal mandrilt käinud kardioloog. Riina Tamm rääkis, et eriarsti vastuvõtud olid planeeritud nii, et hommikul tuleb arst lennukiga, teeb oma vastuvõtud ära ja lendab õhtul tagasi. Kuna lennuk enam ei käi, peaks arst Hiiumaale tulema juba eelmisel õhtul ja pärast vastuvõtte kell 15.45 Tallinna bussi peale minema, sest pärast seda Hiiumaalt enam otsetransporti pealinna ei lähe.

Märt Kõlli märkis, et lennuliikluse katkemine mõjutab ka Kuressaare haigla tööd. “Koostööpartnerid on sunnitud Saaremaale tulema tööpäevale eelneva päeva õhtul. Lennukiga on aga võimalik ka tööpäeva hommikul Kuressaarde jõuda,” ütles ta.

Print Friendly, PDF & Email