Ettevõtlusest maal ettevõtja pilgu läbi

TUULT TIIBADESSE: Nii võib Leisi alevikus öelda miniatuurse tuuliku kohta, aga ülekantud tähenduses ka väikeettevõtjale ja publitsistile Maire Forselile. MAANUS MASING

TUULT TIIBADESSE: Nii võib Leisi alevikus öelda miniatuurse tuuliku kohta, aga ülekantud tähenduses ka väikeettevõtjale ja publitsistile Maire Forselile.
MAANUS MASING

Leisi ettevõtja, Lapikoja omanik Maire Forsel jagas oma kogemusi eelmisel nädalal ettevõtlusalastel seminaridel Orissaares ja koduvallas. Samas kuulas ta tähelepanelikult ettekandeid, analüüsides olukorda väikeettevõtja seisukohast.

Saaremaa arenduskeskuse juhataja Piret Piheli ettekandele tuginedes toonitas ka Maire Forsel, et turism ei ole Saare maakonnas peamine majandusharu, mis annab saarlastele tööd ja toob raha sisse.

“Tegelikult on see hoopis töötlev tööstus. Turismi osakaal on väikeseks jäänud. Piret rõhutas oma ettekandes ka terviseturismi, kus soomlaste osakaal on vähenenud. Üks põhjus võib olla selles, et meie spaad ei ole taotlenud litsentsi, mis võimaldaks soomlastest pensionäridele pakkuda tasuta terviseteenust. Ainult Grand Rose on selle litsentsi saanud,” tõi Forsel esile.

Viis aastat tagasi ettevõtlusega alustanud Forsel ei hoia sellealaseid teadmisi ja maaettevõtlusega kaasnevaid probleeme enda teada. Saare naise julged väljaütlemised on trükisõnas kajastamist leidnud nii üleriigilistes väljaannetes kui Saarte Hääles. “Ettevõtjana näen, et paljudes valdkondades ei ole aus ettevõtlus üldse võimalik kõrgete töömaksude tõttu ja suhteliselt madala käibemaksukohusluse piiri tõttu,” rääkis ta.

Heameel oli Forselil tõdeda, et tema kirjutised on leidnud vastukaja riigiametnike hulgas. Forseli sõnul on maksu- ja tolliameti peadirektor Marek Helm asunud ettevõtjatega läbi rääkima. “Uudistest käis läbi, et kosmeetilised muudatused juba toimuvad. Sotsiaalmaksu üheprotsendiline langus ja maksuvaba miinimumi kümneeurone tõus on küll pisikesed näitajad, minu hinnangul isegi raha raiskavad meetmed, aga liiguvad jutud, et kuna FIE-d peavad kasumi pealt maksma suuri makse, nii tulu- kui ka sotsmakse, siis võiks rakendada mingisugust litsentsitasude süsteemi,” teadis ta.

Ettevõtja pole lootust kaotanud. Maire Forsel usub, et maksusüsteemi muudatused, mis on mikroettevõtjaile vastuvõetavad, tulevad. Tõsi, ühelegi valitsuse liikmele pole ta kirja saatnud. Aasta tagasi avaldas aga Postimees saarlasest ettevõtja kirja, mille Forsel oli pealkirjastanud “Kiri tulevasele valitsusele”.

Oma kirjas nentis ta, et tublide inimeste elu on nüüd suurte sulide tõttu raskem. Forseli sõnul on ettevõtjad mattunud  maksudeklaratsioonide koorma alla ja peavad tõestama midagi, mida nad arvasid, et riik nende kohta nagunii teab.

Forseli kogemus annab talle võimaluse valitsuse liikmeilt küsida palju konkreetsemaid küsimusi, mida üks või teine on teinud maamajanduse edendamiseks. Oma kogemusi edastab ta seminaridel nii maakonnas kui ka mujal. “Minu roll on inimesi innustada, rääkida mikroettevõtlusest maal, ehedalt, nagu asi on. Samas jään objektiivseks,” nentis Forsel.

Print Friendly, PDF & Email