Salme sai sajaseks

ÕNNITLUSED VALLAVALITSUSELT: Pihtla valla poolt õnnitlesid Salmet vallavanem Jüri Saar ja sotsiaalnõunik Kai Albert. MAANUS MASING

ÕNNITLUSED VALLAVALITSUSELT: Pihtla valla poolt õnnitlesid Salmet vallavanem Jüri Saar ja sotsiaalnõunik Kai Albert.
MAANUS MASING

Kuigi eile saja-aastaseks saanud Salme Benno kurtis sünnipäeval kehva tervise üle, on juubilar tohtrite abi elu jooksul vajanud haruharva.

“Ta ise räägib alailma, et tervis on kehv, aga pole tal häda suurt midagi – muidu ju sada aastat vanaks ei elaks!” ütles Salme minia Anni Benno, aidates voodis puhanud juubilari istuma. “Vaadake, kui sirge selg tal on!”

“Aitäh!” tänab juubilar külalisi – Pihtla vallavanemat Jüri Saart ja sotsiaalnõunikku Kai Albertit ning Saarte Hääle töötajaid õnnitluste ja lillede eest.

“Kangruseljal elavad pikaealised inimesed –meie valla eelmine 100-aastane, Aliise Säkk, oli ka Kangruselja külast,” tõdes vallavanem.

Muide, Salme ema ja vallavanem Jüri Saare ema olnud sugulased – seda rääkinud Annile Salme ise. Võõrastega jutustama Salme aga ei kipu. Eks üks põhjus ole seegi, et kuulmine on juubilaril vilets ja seetõttu peab talle iga lauset kõva häälega kordama.

Salme on linnas elanud vaid viimased viis aastat – oma 95. sünnipäeva pidas vanaproua veel kodutalus Kangruseljal Pihtla vallas. Eluaeg sovhoosis – ka rebasefarmis ja vasikalaudas – töötanud Salme tegi veel üle üheksakümneseltki koduõues jõudumööda tööd ja saunas käies vihtles end ise. Ja kui keegi kurikael Salme maja aknad kiviga sisse viskas ja tuppa ronis – õnneks polnud Salmet sel ajal majas –, läks kange naine pärast uurima, milles asi.

Salme vallasekretärina töötanud abikaasa lasti 1941. aasta sügisel Kuressaares maha. “Viidi lossi ja seal ta maha lastigi,” rääkis Anni.

Salmel on kaks poega, neli lapselast ja üheksa lapselapselast. Pojatütar Janne oli sünnipäevalauale küpsetanud uhke martsipanitordi, millel ilutses kiri “Salme 100”. Salme ise tordist ei hoolinud, vaid jäi oma tuppa pikutama.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email