Mis on ümbrik, mark ja tempel?

MARGID, TEMPLID, ÜMBRIKUD: Helmut Sääse kogus on tuhandeid marke, ümbrikke ja templeid. Huvilistele tutvustab ta oma kogusid meeleldi. MAANUS MASING

MARGID, TEMPLID, ÜMBRIKUD: Helmut Sääse kogus on tuhandeid marke, ümbrikke ja templeid. Huvilistele tutvustab ta oma kogusid meeleldi.
MAANUS MASING

Just niisuguse küsimuse esitas reede pärastlõunal oma seltsikaaslastele Saaremaa seeniormeeste klubis loenguga esinenud Helmut Sääsk. Ise küsis ja ise vastas.

Saare maakonna endine politseiprefekt Helmut Sääsk, kes on filateeliaga tegelenud üle nelja aastakümne, oli klubiliikmeile oma rikkalikust kogust vaatamiseks kaasa võtnud suure hulga marke, ümbrikke ja postkaarte.

“Mind huvitab see, kuidas nõukaajal Eestit postmarkidel, ümbrikel ja postkaartidel kujutati, kuidas eritemplid välja nägid. Väga palju sellekohast materjali sain ma omal ajal Moskvas õppides. Seal tutvusin juudipapiga, kes aktiivselt filateeliaga tegeles. Temalt sain väga palju huvitavaid materjale,” rääkis Helmut Sääsk.

Koguja hinnangul annavad postmargid, ümbrikud ja templid meile pildi ajaloost. Omal ajal võtsid sidejaoskonnad kasutusele mitmesuguseid templeid. Nüüdseks on enamik jaoskondi ise ajalooks saanud.

Veel rääkis Sääsk, et kunagi hakkas ta koguma Saksa Demokraatliku Vabariigi marke. Nüüdseks seda riiki enam pole. Saarlase kogus on aga kõik Saksa DV margid olemas. Selle üle tunneb staažikas filatelist küll uhkust.

Ülevaate andis ta ka Eesti Vabariigi markidest ning selgitas, mis on esimese päeva ümbrikud, maksimumkaardid ja tervikasjad.

Möödunud aasta oktoobris tabas Helmut Sääske oma sõnul uus hullus. “Ma liitusin rahvusvahelise postkaartide saatmise ühinguga Postcrossing. Arvutid määravad ära aadressid, kellele lahtiseid kaarte saata. Olen poole aastaga suhelnud inimestega 36 riigist. Nende hulgas on sellised eksootilised maad, nagu Taiwan, Namiibia, Lõuna-Aafrika Vabariik, Austraalia jne. Saadan Kuressaare vaadetega postkaarte. Olude sunnil hakkasin koguni inglise keelt õppima. Just lõpetasin ühele Itaalia papile kaardi kirjutamise,” pajatas Helmut Sääsk.

Veel märkis ta, et kolm aprillis teele saadetud Kuressaare vaadetega kaarti on valitud maailma huvitavamate kaartide hulka.

Pärast põnevat ettekannet esitati Helmut Sääsele hulgaliselt küsimusi. Tunti huvi sellegi vastu, kuidas abikaasa niisugusesse hobisse suhtub ja kas kogumiskirg on ka tülisid majja toonud, kuna margid on üsnagi kallid. Sääsk vastas, et võttis naise siis, kui oli juba sellest kirest nakatunud. “Abiellusime ajal, kui mul olid esimesed kogud olemas. Tema teadis, millise hobiga tegelen,” said klubikaaslased teada.

 

Print Friendly, PDF & Email