Kurikuulsad “28 lehekülge” (1)

Mõned aastad pärast 11. septembri terroriakti avalikustas USA föderaalne juurdlusbüroo FBI selle kohta detailse aruande. Dokumendi kogumaht on 838 lehekülge, kuid 28 sellest on tänaseni salastatud. Ameerika ajakirjandus nimetabki seda salastatud osa lihtsalt “28 leheküljeks”. Nüüd levivad kuuldused, et terroriaktis hukkunute sugulaste survel kavatseb Barack Obama need leheküljed suve hakul avalikustada.

Möödunud 13 aasta jooksul on vaid vähesed neid lehekülgi lugenud ja sedagi järelevalve all võimaluseta teha märkmeid. Just nende “28 lehekülje” avalikustamisplaan ongi saudid vihale ajanud. Väidetavalt sisaldavat need tõendeid, et USA ajaloo kõige jubedama, 11. septembri terroriaktiga on seotud Saudi Araabia valitsus- ja äriringkonnad. Tõsi, neid lehekülgi lugenud inimesed väidavad, et otseseid tõendeid seal polevat, küll aga rohkesti kaudseid tõendeid.

Nii vähemalt on öelnud USA senaator Bob Graham, kui ta esines telekanali CBS kuulsas jutusaates “60 minutit”. Vastates saatejuht Steve Krofti küsimusele, kas neil saladuslikel lehekülgedel väidetakse, et islamiterroriste toetati Saudi Araabiast, sõnas Graham lakooniliselt: “Peamiselt.” Kui Kroft küsis uuesti, kas ta peab silmas Saudi Araabia valitsust, jõukaid ärimehi ja ettevõtteid, vastas Graham: “Kõiki, keda te praegu just mainisite.”

Saladusloori varjus

Aruande selle osa salastas USA eelmine president George W. Bush. Põhjenduseks tõi ta, et Ameerika luure peab kaitsma oma allikaid ja salastama teabe kogumise meetodeid. Vaatlejad on aga seisukohal, et Bushi ajendas neid lehekülgi salastama hoopiski soov mitte rikkuda suhteid USA tähtsaima liitlasega Lähis-Idas Saudi Araabiaga. Toona olid need suhted ülihead.

Pikem artikkel ilmus laupäevases Saarte Hääles.

 

Print Friendly, PDF & Email