11. septembri pilved Saudi Araabia ja USA suhete kohal (1)

VAPUSTAS AMEERIKAT: Tänavuse sügise hakul möödub täpselt viisteist aastat USA ajaloo kõige jubedamast terroriaktist, mis nõudis ligi 3000 inimelu. Selle vahetud toimepanijad on meile hästi teada, samas on aga paljuski varju jäänud terroristide kaudsed toetajad.  COUNTERJIHADdREPORT.COM

VAPUSTAS AMEERIKAT: Tänavuse sügise hakul möödub täpselt viisteist aastat USA ajaloo kõige jubedamast terroriaktist, mis nõudis ligi 3000 inimelu. Selle vahetud toimepanijad on meile hästi teada, samas on aga paljuski varju jäänud terroristide kaudsed toetajad.
COUNTERJIHADdREPORT.COM

Ameerika Ühendriikide kongressis on juba mitmendat kuud menetluses seaduseelnõu, mis lubaks pea 3000 inimelu nõudnud 2001. aasta 11. septembri terroriaktis hukkunute sugulastel Saudi Araabia riigi ja selle valitsejad kohtusse anda.

 

Kõnealuse seaduseelnõu esitasid kongressile vabariiklasest senaator John Cornyn ja demokraadist senaator Chuck Schumer. Eelnõu toetab senaatorite koalitsioon, kuhu kuuluvad veel nii vasakliberaalne demokraat Al Franken Minnesota osariigist kui ka veendunud konservatiiv, Texasest pärit vabariiklane Ted Cruz, kes praegu kandideerib presidendiks.

USA ajakirjandus tõdeb, et see on suisa haruldane üksmeel. Reeglina on Ühendriikide senat erakondlikult väga lõhenenud, seda eriti presidendivalimiste aastal, mil poliitilised kired on üles kruvitud. Samasugune koalitsioon on ses küsimuses tekkinud ka USA kongressi alamkojas ehk esindajatekojas.

Selle aasta jaanuaris läbis palju kõneainet tekitanud seaduseelnõu ilma eriliste vastuväideteta ülemkoja ehk senati õiguskomitee.

Löök immuniteedi pihta

2001. aasta 11. septembri terroriaktis osales ühtekokku 19 terroristi, kes kaaperdasid neli tsiviillennukit ning ründasid nendega New Yorki ja Washingtoni. Neist 15 olid aga Saudi Araabia kodanikud. Omal ajal tekitas see fakt kohe teooria, et Saudi Araabia on Ameerikas toimunuga kuidagi seotud.

Ar-Riyadi võimukandjad on kõiki sääraseid kahtlusi loomulikult kategooriliselt eitanud. Aja jooksul on aga seda nn saudide vandenõuteooriat kinnitanud ka teised faktid, mis vaid tugevdavad terroriaktis kannatada saanud inimeste perekondade kahtlusi.

Mõned aastad pärast 11. septembri tragöödiat tegid hukkunute sugulased katse Saudi Araabia kuningliku perekonna liikmed, mõned sealsed pangad ja heategevusorganisatsioonid, kes väidetavalt olevat islamiterroriste rahastanud, kohtusse anda. Kuid iga kord sai hagi esitamisel takistuseks 1976. aastal vastuvõetud seadus, mis annab välisriikide nii füüsilistele kui ka juriidilistele isikutele USA kohtuhagide suhtes immuniteedi ehk puutumatuse.

Praegu Ameerika Ühendriikide senatis arutusel olev seaduseelnõu näeb aga ette, et säärast puutumatust ei anta neile riikidele, kes on toetanud terroriakte, mille tagajärjel on ameeriklased oma kodumaal surma saanud. See tähendab, et kui kõnealune seadus jõustub, võib seda immuniteeti eirata.

Täispikk lugu ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email