Saare maavalitsus tegi rahandusministeeriumile ettepaneku tuua Saare maakonda veeteede amet või selle struktuuriüksused, Eesti merekool ja TTÜ mereakadeemia ning muinsuskaitseamet.
“Koos veeteede ameti, merekooli ja mereakadeemia ületoomisega maakonda tekiks üleriigiline merendusalane kompetentsikeskus, mis hõlmaks nii mereohutust, mereharidust kui laevaehitust,” märkis Saare maavanem Kaido Kaasik kirjas riigihalduse ministeile Arto Aasale.
Kaasik märkis, et maakonnas tegutseb TTÜ Kuressaare kolledž, mis on kujunenud väikelaevade ehituse kompetentsikeskuseks. Arvestades õpilaste arvu vähenemist Kuressaare ametikoolis, on merekooli Saaremaale toomisel võimalik kasutada juba olemasolevat ametikooli õppebaasi, mistõttu ei kaasneks suuremate investeeringute tegemise vajadust.
TTÜ mereakadeemial on aga võimalik kasutada TTÜ Kuressaare kolledži õppehooneid. Täiendavate õppehoonete ja üliõpilaslinnaku juurdeehituse maht ja vajadus nõuaksid põhjalikumat analüüsi koostöös mereakadeemiaga, lisas Kaasik.
Ta tõi välja, et võimalik oleks ka renoveerida Riigi Kinnisvara AS-ile kuuluvaid hooneid, pidades silmas eelkõige Kuressaare kesklinnas asuvat endist politseimaja.
Veeteede ametil on Kuressaares oma büroohoone olemas. Selle baasil saaks Kaasiku hinnangul maakonda üle tuua vähemalt mõne struktuuriüksuse.
Muinsuskaitseameti osas tugineb Kaasik Rootsi kogemusele, kus muinsuskaitseamet asub Gotlandi saarel. “Muinsuskaitseameti puhul ei ole tegu tugevalt keskvõimuga seotud ametiga ja selle paiknemine maakonnas oleks igati mõistlik,” selgitas Kaido Kaasik.
Minister Aas kutsus kõiki ministreid ja maavanemaid üles kaasa mõtlema ja tegema ettepanekuid, millised riigiasutused pealinnast välja viia. Nimelt tegeletakse rahandusministeeriumis valitsussektori asutuste ülesannete ja paiknemise analüüsi ja põhimõtete väljatöötamisega. Analüüsi üks osa on ettepanekute tegemine riigiasutuste pealinnast väljaviimiseks.
Vabariigi valitsuse tegevusprogrammi koostamisel peeti oluliseks riigireformi läbiviimist ja regionaalse arengu toetamist. Lepiti kokku, et toetatakse autonoomselt toimivate ja keskvalitsusega nõrgalt seotud avaliku võimu asutuste (sihtasutuste, inspektsioonide, ametite, agentuuride jmt) väljaviimist pealinnast, selgitas Aas ministritele ja maavanematele saadetud kirjas.
Kena…
… aga neid agasid on hea jutu juures väga palju.
Vaatame natuke ajalugu kasvõi Saarte Hääle kirjutisete pealkirjade kaudu:
Mereakadeemia plaanib Kuressaarde mereõppekeskust 19/09/2007
Mereakadeemia kinnitas soovi Kuressaarde laieneda 31/10/2007
Mereakadeemia toob saarele merehariduse 11/12/2007
Mereakadeemia väikelaevaehituse õpperühma avamine lükkub aasta edasi 31/01/2008
Mereakadeemia peatas Orissaares merehariduse rahastamise 22/02/2008
Mereakadeemia ja mereriigi kompetentsikeskus 07/10/2010
Mereakadeemia rektor: merehariduse tsentraliseerimine on paratamatu 22/11/2011
Merendusõpe oleks Saaremaale suur pluss 11/09/2013
Kuressaares hakatakse ehk õpetama laevaelektrikuid 28/12/2013
jne kuni tänase päevani.
Idee pole ju uus — sama jutu käidsid välja juba 2012 aastal Saare maavanem Kaido Kaasik ja maakonna arenduse nõukoja liikmed.
4 aastat tagasi ju täpselt sama jutt — mereakadeemia ja veeteede amet Saaremaale — http://arhiiv.saartehaal.ee/2012/07/31/maakonna-tulevik-mere-tarkus-ja-tugev-kogukond/
Kuidas on läinud aga tegelik elu?
Tulevikus võiks igasugu asju teha aga sõna otseses mõttes on täna päevakorras Päästeameti insenertehnilise büroo Saaremaal asuva juhtivinspektori koondamine.
Kord andis siseminister, regionaalministri ülesannetes, oma alluvatele maavanematele “korralduse” rajada maakonnakeskustesse lipuplatsid. Nüüd andis riigihaldusminister oma alluvatele maavanematele “korralduse” kaasa mõelda ja teha ettepanekuid, millised riigiasutused pealinnast välja viia.
Lipuplats oli Kuressaares olemas juba enne siseministri käsku asendustegevuseks ja ettepanekud mõeldud/tehtud juba aastate eest. Elu läheb aga ikka omasoodu edasi.
PS. kolm korda saate arvata, kes sel teemal mõne järgmise nädala Saarte Hääle numbris sõna võtab. Panete vist esimese korraga täppi.
Just suleti Riigiarhiivi Saaremaa osakond.
Spetsiaalselt paluti maavanemal kosta selle eest, et arhiiv jääks.
Seda ta ei teinud, ei olnud keeruline seda otseallikast küsida.
Sellist jama ei maksa rääkida, veel vähem kirjutada, mida kõike me nüüd teeme…
Täpsustus:
Tulevikus võiks igasugu asju teha aga sõna otseses mõttes on täna päevakorras Päästeameti insenertehnilise büroo Saaremaal asuva juhtivinspektori koondamine.Tulevikus võiks igasugu asju teha aga sõna otseses mõttes oli “eile” päevakorras maakonnaarhiivi kolimine Tartusse ja “täna” on päevakorras Päästeameti insenertehnilise büroo Saaremaal asuva juhtivinspektori koondamine.
PS. Kui kirjutaksin, et haiglate rahastamissegaduse valguses võiks ju Haigekassa kolida Saaremaale, siis tunduks see 100% ilkumisena, kui mitte arvestatada, et just sarnane asi toimuski sajandivahetuse paiku. Maakondlikud haigekassad ühendati ja Lääne- ja Hiiumaa haigekassad koondati Kuressaarde.
Eelkõnelejatega täiesti nõus. Ainult jutt ja rohkem midagi! Tegelik elu ja “tegijate” targutused on kaks ise asja. Küsige, mis on muutunud 20 aastaga. Rahvast ja töökohti on vähemaks jäänud(jätkub), aga loosungid on samaks jäänud. Järeldus- te inimesed olete 20 aastat palka, hüvesi ja preemiaid saanud mitte millegi eest!
Mul on juba aastaid tunne, et kogu aur läheb mingite imetabaste reformide läbi viimiseks, millest kohalikul kodanikul (va mõned otseste rahaliste huvidega kodanikud) pole mitte mingit kasu.
Milla see küll lõpeb?
Ah jaa:
Veeteede Ameti esindus on meil saarel juba dekaade olnud.
jah, aga seal ametis olevate inimeste arv miski 7 korda väiksem