Geopark saab juurde stende ja suunaviitu (2)

LAHKUB PEAGI AMETIST: Grete Põldemaa sõnul on organisatsiooni suurim eesmärk saada Saarte geopargile UNESCO kvaliteedimärk. SANDER ILVEST

LAHKUB PEAGI AMETIST: Grete Põldemaa sõnul on organisatsiooni suurim eesmärk saada Saarte geopargile UNESCO kvaliteedimärk.
SANDER ILVEST

MTÜ Saarte Geopark paigaldab lähiajal maakonda hulgaliselt stende ja välikaarte, mille eesmärk on muuta siinsed loodusväärtused huvilisele kättesaadavamaks.

Saarte geopargi arendusjuht Grete Põldemaa ütles, et eelseisvaks suvehooajaks saab maakond juurde kümme geoloogiaalase ja loodusharidusliku sisuga infostendi vähemalt 10 geoloogilise objekti tutvustamiseks.

Samuti pannakse külastusobjektidele viivatele maanteedele ja haruteedele üles 20 metallist ja 25 puidust suunaviita ning 6 välikaarti (300x 200 cm), millel on kujutatud Saarte geopargi tegevuspiirkond, külastusobjektide nimekiri ja külastusmarsruudid.

Üks välikaartidest on plaanis paigaldada Väikese väina tammi Saaremaa-poolse otsa lähedal asuvale kaarele.

Infomaterjalide tegemist ja paigaldamist toetab KIK “Maapõue” programmist rahastatud projekti “Tunne Saarte Geoparki…” abil.

Grete Põldemaa rääkis, et lisaks infostendidele võetakse suve alguseks kasutusele geopargi GPS-põhine äpp, mis aitab külalisel geopargi vaatamisväärsustes orienteeruda. Äpi tööpiirkond saab alguse Hanila vallast Läänemaal, kus asub siluri ajastust pärit Salevere salumägi. Äpi leiab Play poest alates maikuust.

Aprilli lõpus Saarte geopargi arendusjuhi kohalt lahkuva Põldemaa sõnul on organisatsiooni suurim eesmärk saada Saarte geopargile UNESCO kvaliteedimärk. Hiljuti UNESCO peakonverentsil kokkulepitud muudatuste tulemusel said geopargid UNESCO-s oma programmi, mis on võrdväärne juba eksisteerivate biosfääri programmialade ja maailmapärandi objektidega.

“Üsna palju on muutunud kriteeriumid, kuidas rahvusvahelisse võrgustikku saada. Näeme siin edasiminekuks suurt koostöövõimalust Visit Saaremaaga,” märkis Põldemaa, kelle sõnul on UNESCO märk väliskülaliste ligimeelitamiseks kõige kindlam garantii. “See on see, mis annab rahvusvahelisele külastajale selle sõnumi, et siia tasub tulla ja siin on vaadata, mida mujal ei ole.”

Meile lähim UNESCO geopark asub Oulu lähistel Soomes. Baltimaades ühtegi võrgustikku kuuluvat geoparki veel ei ole. Eesti teine algatus juriidiliselt veel formuleeritud pole, kuid aktiivne tegutsemine käib juba teist aastat. Eesti teine geopark asub Lõuna-Eestis Jõgeva- ja Tartumaal ning eesmärgiks on Vooremaa tutvustamine.

Loodetavasti aitab UNESCO võrgustiku liikmeks saamisele kaasa oktoobris Saarte geopargis aset leidev rahvusvaheline konverents, kuhu on oodata osalema ja esinema mitmeid UNESCO geoparkide esindajaid.

30. maist 5. juunini toimub järjekordne geonädal, mille raames on huvilistel võimalik Saarte geopargi vaatamisväärsustega lähemalt tutvuda. Infot leiab peagi Saarte geopargi Facebooki lehelt ja kodulehelt www.saartegeopark.ee.

Paigalduse kohad 2016_Saarte Geopark

Print Friendly, PDF & Email