Tallinna Sadama parvlaevaprojektis ilmnesid tõrked laevaehitajaga (1)

Tallinna Sadama juhtkond koostas päästeplaani juhuks, kui Remontowa Shipbuildingust saartega ühenduse pidamiseks tellitud parvlaevade valmimine peaks hilinema, kirjutas Postimees.

“Poola laevatehase esitatud raportid näitavad küll mõne etapi mahajäämust, kuid laevatehas on seni kinnitanud, et valmimise lõppkuupäeva pole edasi lükatud,” ütles sadama tütar­ettevõtte TS Laevad juhatuse esimees Kaido Padar. “Riskide maandamise nimel tegeleme varuplaanidega, et tagada liinivedu ka siis, kui näiteks mõni laevadest ei saa õigel ajal valmis või tekib muid tõrkeid.”

Selleks, et parvlaevad ka pärast 1. oktoobrit saartele sõidaksid, on sadamajuhtide töölaual ootamas viis võimalikku lahendust juhuks, kui uued parvlaevad valmis ei saa ning tuleb üheks kuni kuueks kuuks prahtida teiste laevafirmade aluseid.

Samas ei ole aga TS Laevad teinud ettepanekut Saaremaa Laevakompaniile, kes praegu saarte ja mandri vahel ühendust peab, et nad juhul, kui uued parvlaevad hilinevad, erakorraliselt reisijatevedu jätkaksid. Samuti lükkas TS Laevad tagasi Saaremaa Laevakompanii ettepaneku, et nad senise piletimüügi ja kaldateenistuse üks ühele üle võtaksid.

Saaremaa Laevakompanii on avaldanud muret selle pärast, et uus operaator on hakanud praegusi töötajaid üle meelitama. “Headele meremeestele on alati tööd, sõltumata sellest, kes parasjagu saartevahelisi liine opereerib, ning varem või hiljem tuleb niikuinii tööpakkumisega juba kogenud laevaperede poole pöörduda,” ütles Saaremaa Laevakompanii juhatuse esimees Tõnis Rihvk. Ta lisas, et saarte ja mandri vahel laevatamine on tavapärasest keerulisem, sest tuleb teha palju manöövreid ja sildumisi.

Padari sõnul ei ole TS Laevade huvi SLK tegevust häirida ega nende inimesi ise enne liinilepingu lõppemist üle meelitada. “Me ei planeeri kedagi üle maksta ega vägisi üle osta. Meie tööjõu värbamiste üleskutsetele on saadetud üle 300 avalduse ja need kõik on tulnud vabatahtlikult.”

Samuti pole Padari kinnitusel ohtu, et kuna töötajatele lubatakse senisest kõrgemaid palku, tuleb TS Laevade parvlaevateenus lõpuks kallim kui summa, mis ettevõte Saaremaa Laevakompaniiga konkureerides välja käis.

Mis puudutab Türgi laevatehast, kus valmib kaks teist TS Laevade tellitud parvlaeva, siis näitavad iganädalased raportid, et ehitamisega ollakse graafikust mõnevõrra ees ning kui tavapärased majandustingimused püsivad, pole kõrvalekaldeid karta.

Majandusminister Kristen Michal kinnitas oma kommentaaris, et Tallinna Sadama uued juhid peavad parvlaevahanget prioriteediks ja teavad, et kvaliteedis järele anda ei tohi, sest inimeste ootused laevadele on kõrged. “Kui peakski juhtuma, et mõni tähtaeg venib või tekib muid ettenägematusi, peab sadam kasutama plaani B, näiteks kasvõi seniks teisi parvlaevu rentides. Selline varuplaan on neil igaks juhuks ka valmimas,” märkis ta.

Print Friendly, PDF & Email