Kalamehed lõhuvad Laide-vahel teadlaste püügiriistu (7)

Kalandusteadlased paigaldasid Oessaare ja Laidevahe lahtede piirkonda valvekaamerad, et takistada kohalikel kalapüüdjatel lõhkumast teadlaste kontrollpüügivahendeid.

“Ei jäänud muud üle, sest vastasel juhul ei saa me enam mingit teadust teha,” ütles kalandusteadlane Markus Vetemaa, kes koos kolleegidega uurib möödunud aastal Lõve jõe suudmealal läbi viidud süvendustööde mõju kalade arvukusele.

Vetemaa sõnul algas nende kontrollpüügivahendite lõhkumine Laidevahel juba mitu aastat tagasi, kuni teadlased lõpuks käega lõid ja uuringud lõpetasid. Seoses möödunud aasta lõpul läbiviidud süvendustööde mõjude väljaselgitamisega alustasid kalauurijad sellest aastast Laidevahel uuesti kontrollpüüke. Ehkki mõrrad on varustatud sildiga “teaduspüük”, on kohalikud vaenajad juba mõrdadele kahju tekitanud, mistõttu pandi piirkonda lõhkujate tuvastamiseks üles valvekaamerad.

Vetemaa sõnul oli laupäeval Laidevahe kandis üsna palju märke röövpüügivahenditest, teadlaste paat jäi mootori vindiga Laidevahe ja Oessaare lahte ühendavas Enima ojas lausa võrku kinni.

Markus Vetemaa ütles, et esialgse mulje kohaselt on kalastiku seisukord pärast süvendustöid paranenud, võrreldes mõne aasta tagusega. “Juba praegu oli seal lutsu ja linaskit päris kenasti ja haugi, see asi tehti ikkagi paremaks, kui ta oli,” muljetas teadlane.

Lõppenud süvendustööde eestvedaja, MTÜ Laidevahe Loodus juhatuse liige Kalev Au rääkis, et teadlaste mõrdu lõhuvad nii kevaditi mere äärde laagrisse pidu pidama tulevad poisikesed kui ka kohalikud kalapüüdjad, kes teevad seda kadedusest.

“Kontrollpüügiga tuleb kõik kala kaldale tuua, üle mõõta ja kaaluda ning siis arvatakse, et kala on ropult palju,” rääkis kontrollpüügil teadlasi abistav Au, kelle sõnul teeb teadlaste püütud kala nägemine mõnele inimesele sellist tuska, et ta keerab kadedusest mõrrale keeru peale. Seetõttu jääb kala mõrda tulemata ning teadlastel tõesed andmed saamata.

Kalev Au sõnul on nüüd aga kaamerad üles pandud ja kõik inimesed, kes piirkonnas liiguvad, jäävad pildile. Ka need, kes midagi ei lõhu, vaid võtavad lihtsalt oma tarbeks võrguotsaga särge. Kaamerate püütud pilt on reaalajas nähtav ka arvutitest.

Au sõnul võiks ka keskkonnainspektsioon olla aktiivsem ja Laidevahel sagedamini kohal käia.

Möödunud aastal viidi Lõve jõe suudmealal läbi süvendustööd, mille eesmärgiks oli tagada Euroopa Liidus kaitstavale jõesilmule ja rannikumeres elunevatele siirdelise eluviisiga mageveekaladele rändevõimalus Lõve jões asuvatele kudealadele.

Keskkonnaministeeriumi programm “Integreeritud sise- ja mereveekogude majandamine” toetas Lõve jõe suudmeala puhastustööde projekti 200 000 euroga.

Print Friendly, PDF & Email