Süütajat ootab 15 aastat türmi (4)

OOTAB OTSUST: Gevin Kütt istus süüpingis ilma emotsioone välja näitamata. Prokuröri nõutud 14-aastane vangistus pani tal siiski korraks näolihased liikuma. Kohus teeb otsuse maikuu algul. IRINA MÄGI

OOTAB OTSUST: Gevin Kütt istus süüpingis ilma emotsioone välja näitamata. Prokuröri nõutud 14-aastane vangistus pani tal siiski korraks näolihased liikuma. Kohus teeb otsuse maikuu algul.
IRINA MÄGI

Prokurör Svetlana Maripuu nõudis eile Aste süütamistes ja kahe inimese tapmises süüdistatavale Gevin Kütile liitkaristusena enam kui 15- aastast vangistust.

Nelja kuriteoepisoodi eest ootab 23-aastast meest 14-aastane vanglakaristus, kuid sellele lisatakse varem mõistetud kolme aasta ja kaheksa päeva pikkuse vangistuse seni kandmata osa, üks aasta kolm kuud ja 25 päeva.

Noormees oli uute kuritegude toimepanemise ajal karistuse kandmisest tingimuslikult vabastatud. Lisakohustusena oli tal keelatud tarvitada alkoholi ja narkootikume ning teadlikult suhelda kriminaalkorras karistatud isikutega. Kütil on kokku kolm kehtivat kriminaalkaristust ja neli väärteokaristust.

Karistused ei mõjunud

Prokurör leidis, et varasemad karistused ei ole oma eesmärki täitnud ja süüdistatav pole neist mingeid järeldusi teinud, pannes uued teod toime katseajal. Maripuu oli seisukohal, et kuigi Kütt ei tunnista oma süüd kahe inimese surmas, oleks ta pidanud endale teadvustama oma teo võimalikke tagajärgi.

“Olles teadlik, et elanikud magavad, süütas ta trepikojas krõpsupaki ja viskas selle puittrepi alla, kus hoiti kergestisüttivaid esemeid, mille tagajärjel süttis kogu elamu. Sellega seadis ta ohtu hoones viibinud 19 inimese, sh alaealiste laste ja invaliidsuspensionäride elu.

Süütamise tagajärjel suri kaks inimest vingugaasimürgitusse ja kaks isikut sai tervisekahjustusi.

Kaheksa korteriga elamule tekitati suurt varalist kahju,” loetles prokurör noormehe tegusid, milles ta nägi vähemalt kaudset tahtlust.

Enne süütamist oli Kütt helistanud sõbrale, ähvardanud Aste põlema panna ja ennast seejärel üles puua. Koos eelnevate tegudega püüdis süüdistatav prokuröri arvates ellu viia personifitseerimata kättemaksu kogukonnale.

Enne krõpsupaki süütamist tungis alkoholi tarbinud, kibestunud ja agressiivne Kütt peopaigaks olnud korteris kallale tuttavale mehele ning tülitses korteriomaniku ja seltskonnas olnud naisterahvaga.

Ta süütas naabermaja juures motorolleri ja lõi seda kustutama tulnud majaelanikku kahel korral näkku.

Tõenäoliselt süütas ta kuuri najal seisnud jalgratta sooviga kuur põlema panna, sest ratta alla olid pandud poroloonist torud. Jalgratta süütamist Kütt oma sõnul ei mäleta.

Krõpsupaki süütas ta aga pärast seda, kui üritas teisel korrusel asunud peopaika naasta, ent korteri uks oli lukus.

Kahetseb tegu

Oma teo võimalikele tagajärgedele Kütt oma sõnul ei mõelnud, vaid läks metsa magama. Oma tegu ta kahetseb.

Nii ema kui ka isa iseloomustasid Gevinit kui probleemset last. Pärast vanglast vabanemist elas ta isa juures Astes, kuid tekkinud konflikti järel kolis mujale.

Ekspertiis tunnistas Küti süüdivaks. Kinnipidamise järel 3. juulil 2015 kella kaheksa ajal hommikul talle tehtud test narkootikumide tarvitamist ei tuvastanud, küll aga mõõdeti tal kinnipidamise hetkel alkoholijoove. Alkomeeter näitas väljahingatava õhu alkoholisisalduseks 0,41 mg.

Lisaks vanglakaristusele ootab Gevin Kütti suur tsiviilhagi: esimese astme kuriteo eest tuleb tal maksta 1075 eurot sundraha ja riigi määratud kaitsja eest tasuda üle 400 euro.

 

 

Print Friendly, PDF & Email