Vanametalli hinnad pöörasid korralikule  tõusule ka Saaremaal

TEGEVUS ON ELAVNENUD: Herki Saia sõnul on oma „tagavara“ hakanud kokkuostu tooma need ettevõtted ja inimesed, kes hoidsid spetsiaalselt vanametalli alles, et saada kõrgemat hinda. MAANUS MASING

TEGEVUS ON ELAVNENUD: Herki Saia sõnul on oma „tagavara“ hakanud kokkuostu tooma need ettevõtted ja inimesed, kes hoidsid spetsiaalselt vanametalli alles, et saada kõrgemat hinda.
MAANUS MASING

Ligi viis kuud rekordmadalal püsinud musta vanametalli kokkuostuhinnad tõusid läinud nädalal Eestis ligi poole võrra, küündides praeguseks kohati 85 euroni tonni eest.

Kuusakoski teatas läinud nädalal, et enne kõnealust nädalat püsis Eestis musta vanametalli kokkuostu keskmine hind stabiilselt rekordmadalal, keskmiselt 40 eurot tonni kohta ja seda koguni viis kuud järjest.

Hinnatõus väljendus eelkõige selles, et esimesel kahel päeval suurenes märgatavalt vanametalli toomine kokkuostupunktidesse. “Samas võib suuremaid koguseid oodata järgmisel kuul, kui inimesed hakkavad koristama. See annab sektorile optimismi ja loodame, et kasv jätkub,” märkis Kuusakoski AS-i ostujuht Toomas Kollamaa.

Sügisest saati on hinnad põhjas

Tema andmeil vedas kohaliku kokkuostuhinna tõusuteele maailmaturu hind, mis hakkas pärast pikka aega kasvama veebruari lõpus ja on alates sellest ajast suurenenud 30 euro võrra.

Sikassaare Vanametalli juhatuse liige Herki Sai rääkis, et eelmise aasta juulis hakkas musta vanametalli hind järsult kukkuma ning saavutas põhja oktoobris. Tänavu märtsis hakkasid hinnad aga Saia sõnul viimaks tõusma. “Kui Saaremaa plekihindade hinnavõrdlust teha, siis kuni märtsini maksis plekitonn 35 eurot, aga täna maksab 55 eurot,” ütles Sai.

Samas märkis ta, et kui teha hinnavõrdlust pleki ja raua ehk üle 4 mm paksuse metalli osas, on vahe veelgi suurem. Tema hinnangul ei saa siiski maailmaturuhinda otseselt kohaliku turuga siduda, kuna sõltutakse ikkagi kindlal ajahetkel sõlmitud lepingutest.

“Fikseerime teatud müügimahu kindlaks perioodiks tavaliselt enne laevade laadimist väljamüügisadamates,” selgitas Sai. Sikassaare Vanametalli juhatuse liige nentis, et kuna vahepeal olid hinnad täiesti maas, siis ei müünudki paljud ettevõtted kaupa ja sellest tulenevalt on Euroopa laod üsna täis. See omakorda ei lase aga hinnal kiiresti tõusta.

Orissaares ja Kuressaares tegutseva Vanametalli Kokkuost OÜ juhataja Jaanika Roosman tõdes, et tegelikult pöördus hinnalangus vaikselt tõusule juba selle aasta jaanuari lõpus ja neile oli see kahtlemata hea uudis. Seda enam, et märtsi alguseks jõudis maailmaturu hinnatõus ka nende Kuressaare ja Orissaare klientideni. “Meeldiv on tõdeda, et osa kokkuostuhindu on isegi väga head, näiteks vanad sõiduauto akud maksavad praegu 50 senti kilogramm. Sellist hinda ei mäletagi!”

Sama trendi on Jaanika Roosmani sõnutsi märgata ka teiste hindade osas. Ta avaldas lootust, et praegused hinnad jäävad püsima.

Vanametalli hinnatõusust lähtuvalt on oma “tagavara” hakanud Herki Saia sõnul kokkuostu tooma need ettevõtted, inimesed, kes hoidsid spetsiaalselt vanametalli alles, et saada kõrgemat hinda. “Küll aga on meile saabunud kevadilmad, mis panevad inimesi õues toimetama, ja sellest tingituna on kogu vanametalli kokkuostu puudutav tegevus elavnenud,” kinnitas ta.

Katuseplekid ja auklikud ämbrid

Põhiliselt tuuakse vanametalliks kodust või õuest koristatud vanakraam, ehitusest ülejäänud katuseplekitükid, vana aiavõrk, auklikud ämbrid jne. “Tihti vaadatakse ka õue seisma jäänud vana autoromu karmi pilguga üle ja tellitakse sellele vanarauatakso järgi,” tähendas Sai. “Inimesed ise toovad oma sõiduautokärudega väikesi koguseid ca paarisajast kuni kuuesaja kiloni, suurematele kogustele kutsutaksegi järele vanarauatakso.”

Sikassaare Vanametalli põhilised kliendid on ettevõtted, kel jääb tootmisest jääke üle, talupidajad, kellel on suur kodune majapidamine, kus aegade jooksul kogunenud vanametalli nüüd müüakse, samuti täitsa tavalised inimesed, kes müüvad kokkuostule oma autoromusid. “Ühesõnaga seinast seina.”

Saarte Hääl kirjutas läinud oktoobris, et vanametalli maailmaturuhinna pöörane langus tõi ka Saaremaal kaasa vanametalli kokkostuhinna ligi kolmekordse odavnemise.

Näiteks maksis Vanametalli Kokkuost OÜ sügisel tonni pleki eest kliendile hinnakirja järgi 30 eurot ja sai ise sama kauba eest mandril vanametalli käitlejatelt 55 eurot tonnist. Asja muutis saarlastele kahjumlikuks transport, sest ühe tonni pleki mandrile transportimine läks ettevõttele maksma 45 eurot.

Print Friendly, PDF & Email