Matemaatiline ilu Kuressaare kultuurikeskuses (1)

KORRALDAJAD: Rita Puustusmaa, Kersti Kumpas ja Laura Kumpas on näituse avamiseks valmis. Taustal mõned näited Jan Kumpase töödest. MAANUS MASING

KORRALDAJAD: Rita Puustusmaa, Kersti Kumpas ja Laura Kumpas on näituse avamiseks valmis. Taustal mõned näited Jan Kumpase töödest.
MAANUS MASING

Kuressaare kultuurikeskuse saalis avati eile omapärane matemaatilist ilu demonstreeriv kunsti­näitus.

Väljapandud fraktaalkunsti tööde autor on Jan Kumpas ehk Isand Pea, kes lahkus elavate seast tänavu jaanuaris. Tema pere võttis aga kätte ja pani Jani töödest näituse kokku. Esimene peatus on ekspositsioonil Kuressaares.

Kunstniku tütar Laura Kumpas selgitas isa sõnadega: “Kõik need (kunstitööd – toim) on sündinud puhastest valemitest, mis kordavad ühte ja sama reeglina väga lihtsat teheterida palju kordi ning mille tulemusena koorub lõpuks välja kõrgdimensionaalse matemaatilise objekti tõlgendus kahemõõtmelisel pinnal.”

Lihtsustatult öeldes sisestas Kumpas ühte programmi nimega Xaos valemeid ja programm hakkas arvutama ja täppe n-ö maha märkima. Lõpptulemuseks olid graafilised kujutised, mis jätavad ruumilise mulje. Vaadata soovitab Laura neid luubiga ja erineva valguse all. Valguse muutudes peaksid fraktaalkunsti taiesed justkui liikuma hakkama.

Laura Kumpas selgitas, et fraktaalkunsti viljelemiseks on vaja sügavaid matemaatilisi teadmisi. Samuti läheb tarvis võimsat arvutit, mis suudaks niisuguseid arvutusi mõistliku aja jooksul teha. Tavalisest koduarvutist Laura sõnul ei piisa.

Näituse korraldajad rõhutasid, et tööde loomisel pole kasutatud ühtegi pildi- ega videotöötlustööriista, vaid tegu on tõepoolest n-ö puhaste valemitest tuletatud taiestega.

Kuressaarde jõudsid Jan Kumpase tööd kõigepealt mitmel põhjusel. “Kaasorganisaatoril (Rita Puustusmaa – toim) on siin palju kontakte ja Janil on sugulasi Muhumaal,” märkis Laura.

Kunstniku abikaasa Kersti Kumpas ütles, et edasi loodetakse näitusega minna Tallinna ja Tartusse. “Kui ots on juba lahti tehtud, siis edasi on kergem,” lausus ta.

Näituse avamisel demonstreeriti huvilistele ka videoinstallatsiooni fraktaalkunstist. Meeleolu loomise eest hoolitsesid muusikud Taavi Tulev ja Argo Vals.

Näitus jääb Kuressaarde 29. aprillini.

Print Friendly, PDF & Email