Mis juhtub, kui Venemaa lõpetab gaasi tarnimise Euroopasse?

SPEKULATSIOON: Lääneriikide ametnikud on üha sagedamine hakanud mõtlema košmaarsele arengustsenaariumile – mis saab, kui gaasitarned Venemaalt tõepoolest lakkavad? FT.COM

SPEKULATSIOON: Lääneriikide ametnikud on üha sagedamine hakanud mõtlema košmaarsele arengustsenaariumile – mis saab, kui gaasitarned Venemaalt tõepoolest lakkavad?
FT.COM

Millistel tingimustel võib Venemaa lõpetada pikemaks ajaks gaasitarned Euroopasse? Mis see endaga kaasa toob? Ja miks peaks Moskva üldse astuma sammu, mis tema oma huve pigem kahjustab? Just need küsimused olid Cambridge’i ülikooli Corpus Christi kolledžis peetud loengusarja teema. “Huvitav ja kütkestav teema,” kirjutab mõjuka majandusväljaande The Financial Times (FT) veergudel ajakirjanik Tony Barber.

Vene gaasitarnete lakkamine on üks košmaarsetest arengustsenaariumidest, mida valitsusametnikud, ärimehed ja sotsiaalteadlased on hakanud uurima, ehkki selle teostumise tõenäosus on ülimalt väike, on artiklis öeldud. Peaettekandja oli seekord naftakompanii BP endine asepresident ja Briti valitsuse endine nõunik Nick Butler.

Butler oletas, et majandusprobleemide surve tõttu, mille on esile kutsunud energiakandjate hinna langus maailmaturul, võib Vladimir Putin taas õhutada relvakonflikti Ida-Ukrainas. See tooks endaga kaasa Lääneriikide sanktsioonide karmistumise, vastuseks võib aga Putini gaasitarned Euroopasse üldse lõpetada.

Kõige enam kannataks selle tagajärjel Ukraina, sest Venemaa ja Donbassi separatistid lõpetaksid mitte ainult gaasi-, vaid ka kivisöe- ja elektritarned Ukrainale. Selle tagajärg oleks, et Kiiev võib elektrinappuse tõttu kehtestada kahepäevase töönädala. Riik langeks majanduslikku kollapsisse ja selle elanikud pageksid kodumaalt Poolasse, Saksamaale ja teistesse Euroopa riikidesse.

Pikem artikkel ilmus laupäevases Saarte Hääles.

Print Friendly, PDF & Email