Verekeskusel priske saak

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse hinnangul möödus kaks doonoripäeva Kuresaares edukalt.

Esmaspäeval ja teisipäeval külastas Kuressaare kultuurikeskust, et verd loovutada 197 inimest. Neist 173-l lubas tervislik seisund verd loovutada. Esmaseid doonoreid oli seekord 14.

PERH-i kommunikatsioonispetsialisti Urve Palsi sõnul said verekeskuse verevarud Kuressaarest priske, ligi 78-liitrise täienduse.

Tagasi saadeti 24 inimest, põhjuseks valdaval osal madal hemoglobiinitase või muud tervislikud põhjused (varasemad operatsioonid, ravimite tarvitamine), samuti ei olnud osal inimestel verevõtuks sobivad veenid.

2015. aasta andmetel oli Saaremal aktiivseid doonoreid 1109.

“Nagu Eestis üldiselt, nii on ka Saaremaal doonorite seas enam naisi,” lausus Pals. Kõige aktiivsemad on doonorid vanuses 25–44 eluaastat, kes moodustavad üle poole, täpsemalt 58% kõigist doonoritest, järgmise doonorite grupi (26%) moodustavad noored vanuses 18–24 ja 16% doonoritest on vanuses 44–65.

“Vaatamata sellele, et hetkel on verekeskuse verevarud päris head, on tihti juurde vaja negatiivsete veregruppide verd,” tõdes Pals. Sellest johtuvalt saadab verekeskus vastava veregrupi doonoritele täiendavaid kutseid või pöördub inimeste poole abipalvega meedia vahendusel.

“Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0-reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele,” rääkis Pals.

0-negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3% Eesti elanikkonnast. Tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

“Seetõttu on 0 Rh negatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne,” tähendas Pals, lisades, et viimastel nädalatel on vähenenud ka A- ja AB-reesusnegatiivsed verevarud.

Print Friendly, PDF & Email