Tänavalinnud jäävad kohvikupidajate mureks (25)

SUVINE IDÜLL: Pea alati istub suviti kuskil Kuressaare kohviku läheduses mõni hakk, vares või kajakas, kes passib peale, mil saaks nokatäie söögipoolist kaasa haarata. Vaade Mosaiigi terrassilt kesklinnale.  SANDER ILVEST / ARHIIV

SUVINE IDÜLL: Pea alati istub suviti kuskil Kuressaare kohviku läheduses mõni hakk, vares või kajakas, kes passib peale, mil saaks nokatäie söögipoolist kaasa haarata. Vaade Mosaiigi terrassilt kesklinnale.
SANDER ILVEST / ARHIIV

Suvekohvikute külastajaid tülitavate ja nende taldrikutelt toitu näppavate tänavalindude eest tuleb kohvik kinni panna, otsustas Kuressaare linnavalitsus.

Kohvikupidajaid teeb nõutuks Kuressaare linnavalitsuse otsus nõuda välikohviku pidajalt sel aastal, et toitlustusteenust osutades tuleb välistada ka lindude ja loomade liikumine toitlustusalal ja selle vahetus läheduses ning vajadusel võtta takistavaid meetmeid.

Samas ei ole linnavalitsus juba aastaid linnaruumis elavate suleliste peletamiseks midagi ette võtnud.

Paluks juhendit

Linnalindude terrorit on kogenud kindlasti kõik Kuressaare kesklinnas einestanud inimesed. Mida aeg edasi, seda vähem morjendavad neid ka linnupeletid või muud vahendid, mida kohvikupidajad seni on kasutanud.

Ainsa vahendina on toiminud Mosaiigi kohviku kasutusele võetud veepüstolid, millega sulelised korrakski eemale peletatud said. Samas ei pruugi kirevate püssidega ringi jooksvad ettekandjad tänases aegruumis klientidele just kõige turvalisemat muljet jätta.

risto laanetKohviku Mosaiik peakokk Risto Laanet (pildil) oli linnavalitsuse uusi reegleid kuuldes suisa nõutu. Oma sõnul ei kujuta ta eriti ette, kuidas paberil esitatud nõuet päriselus järgida.

“Miks ei püüta rääkida ja probleemi arutada ning koos lahendust otsida?” küsib Laanet. Kohvikupidaja üksi selle probleemiga võidelda ei suuda. Laanet arvas, et nüüd pole muud, kui tuleb üle ja ümber välikohviku võrk tõmmata.

La Perla omanik Reene Sepp ütles, et tema ootaks koos sellise korraldusega linnavalitsuselt ka ülevaadet meetmete kohta, mida linn ise võtab ja mida ka kohvikupidaja saaks kasutada, et lindude probleemiga toime tulla.

Samuti huvitab teda, et kas nüüdsest on ka klientidel lemmikloomade kaasavõtmine tänavakohvikusse keelatud.

Linn paigaldab sildid

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Kristiina Maripuu ütles Saarte Häälele, et nõude kohaselt tuleb toitlustusteenust pakkuda viisil, mis välistab lindude ja loomade ligimeelitamise ja nende liikumise toitlustusalas ja selle vahetuses läheduses.

Tema sõnul saab välikohviku pidaja hoolitseda selle eest, et lauad pärast klientide lahkumist võimalikult kiiresti koristatud saaks ning toidujäägid linde ja hulkuvaid loomi peibutama ei jääks.

“Samuti tuleb vajadusel kliente teavitada, et nad linde-loomi ei toidaks,” lisas ta.

Maripuu kinnitusel on linnavalitsus otsustanud häälpeleteid mitte soetada. Linnud harjuvad nendega kiiresti ja nende heli häirib lisaks lindudele ka inimesi.

“Õigeks peetakse hakkide toidubaasi vähendamist,” ütles Maripuu. “Linnavalitsusel on kavas toitmist keelavate siltide paigaldamine ja pesitsuskohtade vähendamine.”

Mis puudutab lemmikloomi, siis Maripuu sõnul see korraldus nende kohta ei käi.

Pressiesindaja kinnitas Saarte Hääle pärimise peale, et kindlasti on linnavalitsus valmis koostöös kohvikupidajatega konkreetsele olukorrale lahendust otsima.

Print Friendly, PDF & Email