Ida-Saare elanike arvu nõude täitmine küsitav (4)

Ida-Saare valla kavandajatel pole elanike arvu kriteeriumi täitmiseks naabervaldadelt abil loota.

Valjala vallavolikogu esimees Liilia Eensaar tõdes, et Ida-Saare ühinejatelt pole küll mingit ettepanekut tulnud, kuid Valjala jaoks ei ole Ida-Saaremaa paraku tõmbekeskus. Töö ja asjatoimetused on Valjala kandi inimestel seotud siiski Kuressaarega, mistõttu tema isikliku arvamuse kohaselt pole Valjala volikogu toetust Ida-Saarele mõtet oodata.

Ka Laimjala vallavolikogu esimees Aarne Lember nentis, et Orissaare on Laimjala inimestele atraktiivne veel vaid sealt saadava meditsiiniteenuse tõttu. Kui saab lõplikult selgeks, et ka tervisekeskust sinna ei tule, kaob viimanegi argument nägu ida suunas hoida. Lembri sõnul käib Laimjalast ka koolilapsi rohkem Kuressaares kui Orissaares.

Mustjala vallavanem Kalle Kolter ütles lühidalt, et suund on Kuressaarele ja Ida-Saare poole ei tõmba neid mitte miski. “Kunagi, kui rannamaanteed mööda veel buss liikus, käisid inimesed ka Leisis ja Orissaares, kuid täna on suund ainult Kuressaarde,” sõnas ta.

Vähemasti teoreetiline variant oleks kolmikul mängu kutsuda veel omavalitsus Väikese väina tagant, kuid Muhu vallavanem Raido Liitmäe kinnitas, et see mõte kuulub muinasjuttude valdkonda ja Muhu kavatseb kindlasti neile haldusreformi seaduses pakutava erandi ära kasutada.

Leisi, Orissaare ja Pöide kavandatava Ida-Saare valla elanike arv kujuneks 4800 kanti, mis jääb aga alla haldusreformi seaduses sätestatud minimaalsele 5000.

Rahandusministeeriumi nõunik Sulev Valner on öelnud, et liitumist kindlasti ei takistata, kuid tuleb arvestada võimalusega, et riik elanike arvu kriteeriumi mittetäitva omavalitsuse hiljem ikkagi kellegagi, näiteks kavandatava Suur-Saaremaaga kokku paneb.

Print Friendly, PDF & Email