Verevahetus ühistus jätkub (14)

OOTAMATU SAMM Alles paari kuue eest uue juhatuse liikme Kalle Kooviga (paremal) käed löönud STÜ nõukogu esimees Rein Sepp paneb täna ise ameti maha.  RAUL VINNI

OOTAMATU SAMM Alles paari kuue eest uue juhatuse liikme Kalle Kooviga (paremal) käed löönud STÜ nõukogu esimees Rein Sepp paneb täna ise ameti maha.
RAUL VINNI

Täna toimub hiljuti uue juhi saanud Saaremaa tarbijate ühistu volinike erakorraline koosolek, kus muu hulgas on päevakorras ka uute liikmete valimine ettevõtte nõukogusse. Nõukogu praegune koosseis on esitanud lahkumisavalduse.

Möödunud aasta märtsis lahkus tarbijate ühistu juhtkonnast kauaaegne juhatuse liige Tiit Saaremäel ja detsembris kutsus ettevõtte nõukogu tagasi ühistut pikki aastaid juhtinud Peeter Kilumetsa, kelle kohta selle aasta jaanuarist täidab Kalle Koov. Nüüd on muutumas ka ettevõtte nõukogu koosseis, kuna kõik selle kolm liiget – Palmi Teras, Mihkel Lutšenko ja Rein Sepp – on esitanud avalduse nõukogu töös osalemisest loobuda.

Ettevõte läbipaistvamaks

Seetõttu on tänase koosoleku päevakorras nende ametist vabastamine ja nõukogu uue koosseisu kinnitamine, samuti nõukogu liikmetele tasu määramise korra kehtestamine. Päevakorras on ka ühistu põhikirja muutmine.

Ühistu juhatuse liige Kalle Koov ütles Saarte Häälele, et praegu kehtiv põhikiri võeti vastu 2011. aastal ehk enne 2012. aastal jõustunud uut tulundusühistute seadust. Varasema variandiga võrreldes on seaduses tehtud mitmeid muudatusi, millega tuleb ka ühistu põhikirjas arvestada. “Tahaks teha põhikirja selgemaks ja meie ettevõtte avatumaks ja läbipaistvamaks,” märkis Koov.

Uus nõukogu peab tema sõnul esimese asjana läbi vaatama 2016. aasta eelarve ja investeeringute plaani, mille järgi ühistut arendada. Samuti on tema sõnul kavas muuta tava, et ettevõtte majandusaasta aruande kinnitavad volinikud alles maikuus.

Pahatahtlik tegutsemine?

“Soov on tuua see varasemaks ja eelmise aasta majandustulemusi tulevikus kinnitada enam mitte pool aastat hiljem, vaid oluliselt operatiivsemalt,” ütles Koov.

Eilse seisuga veel ühistu nõukogu esimehe ametis olnud Rein Sepp nägi volinike koosolekut mõnevõrra teises valguses. Tema sõnul on koosolek kokku kutsutud nõukogu liikmete teadmata, nõukogule ei ole tutvustatud koosoleku eesmärki, päevakorda ega kuuldavasti volinikele vastuvõtmiseks esitatud STÜ põhikirja uut redaktsiooni.

“STÜ uus juhatus on – kas täielikust võhiklikkusest või siis ühistu liikmete huve eiraval eesmärgil ja viisil – astunud samme, et liikmete esindajaks olevat nõukogu ühistu tegevusest isoleerida. Minu selleteemalistele küsimustele ei ole Koov vastanud, samuti on ta pärast esimest nõukogu koosolekut, mis toimus 8. veebruaril, jätnud täitmata nõukogu seaduslikud korraldused ning ei ole saatnud nõukogule tööks vajalikke materjale,” rääkis Sepp Saarte Häälele.

Selline olukord on tema arvates pretsedenditu. “Isegi kui sellisele tegevusele leidub mingi JOKK-seletus, on tegemist ikkagi ennekuulmatu pahatahtliku tegutsemisega,” märkis ta.

Kalle Koov Rein Sepa süüdistusi enne volinike koosolekut kommenteerida ei soovinud.


KOMMENTAAR

STÜ ja STÜ liikmete huvide kaitseks kavatsen kasutada õigusriigis tavapäraseid vahendeid, kuid loodan, et volinikel jätkub tarkust mõista, et tarbijate ühistu ei ole juhatuse oma ega volinike oma, vaid on tulundusühistu seaduse ja äriseadustiku kohaselt üks teatud ettevõtlusvorm, mille kõrgemaks juhiks on liikmete üldkoosolek.

Võin vaid teha järelduse, et minu üleskutse anda ühistu selle liikmetele tagasi ja selleks kutsuda kevadel kokku liikmete üldkoosolek, on juhatuse selliste sammude ajendiks. Nimelt võib peatselt selguda, et selline volinike koosolek ei ole õiguspärane. Nõukogu esimehena on mul aga vankumatult kohustus seista ettevõtte käitumise õiguslikkuse ja liikmete huvide eest.

Rein Sepp, Saaremaa tarbijate ühistu nõukogu esimees

Print Friendly, PDF & Email