LUGEJA KÜSIB

Millega peaks arvestama köögis koka ja abitöölise töökoha sisustamisel?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Piret Kaljula:

Igasuguse töökoha sisustamise puhul peab arvestama sellega, et töötajal oleks piisavalt ruumi esiteks jõuda oma töökohale ja teiseks teha oma tööd ilma, et peaks kogu aeg kartma end näiteks kapinurga vastu ära lüüa.

Põrandal ei tohi olla takistusi, mille otsa võiks komistada ja kukkuda, olgu selleks siis kastid, katmata äravooluavad põrandas vmt. Sile põrand on oluline ka selleks, et  kaupade transportimiseks saaks kasutada abivahendeid, nt erinevad ratastega riiulid või kärud. Kui ukse vahel on pakk, ei saa abivahendeid kasutada ning pidev raskuste käsitsi teisaldamine võib põhjustada töötajatele terviseprobleeme.

Kärude valikul tuleb arvestada, et need mahuksid ustest läbi. Vältida tuleks asjade tassimist treppidest, sest treppidel üldjuhul abivahendeid kasutada ei saa ning on suurem oht komistada ja kukkuda. Abivahendeid tuleb soetada piisaval hulgal, et kõik töötajad saaksid neid vajadusel kasutada.

Põrandakatte valimisel tuleb lähtuda sellest, et köögi põrandale võib sattuda vedelikke ja toiduaineid ning põrandakate peab olema libisemiskindel.

Ka tööjalanõud peavad olema libisemiskindla tallaga. Tööjalanõud tuleb anda töötajatele, kes peavad töö tõttu pidevalt seisma ja käima. Tööjalanõude valimisel on oluline, et need oleksid tallavõlvi toega, kontsakõrgusega 2–3 cm ja kannarihmaga. Vale tööjalats võib põhjustada muutusi pöialuudes ning pöia risti- ja pikivõlv võib lameneda. Sellised muutused pöidades põhjustavad selja- ja jalavalusid ning võivad põhjustada muutusi selgroo füsioloogilistes kõverustes ja nõgusustes.

Tööjalatsid tuleb valida lähtuvalt individuaalsest sobivusest. Töötajad, kes peavad pidevalt seisma ja käima, peavad puhkepauside ajal saama istuda seljatoega toolil. Kui töös on ülesandeid, mida saaks teha istudes, tuleb töötajale luua võimalus seda teha.

Töötasapind peab olema piisava suurusega, et kõik vajalikud töövahendid ja toiduained mahuksid sinna ära ning jääks piisavalt ruumi ka töö tegemiseks. Töötasapinna kõrgus peab olema töötaja jaoks sobiv ja mugav.

Tööde puhul, mis eeldavad käte vaba liigutamist, võiks töötasapind olla umbes 5 cm allpool töötaja küünarnukki. Kindlasti ei ole mugav see, kui töötaja peab madala töötasapinna puhul tegema tööd pidevalt kummargil olles või kõrge puhul töötama pidevalt kõrgele tõstetud kätega.

Töötamine köögis võib olla väga pingeline, kui on vaja korraga teenindada suurt hulka sööjaid. Nii võib köögitöötaja töötempo olla väga pingeline. Töötajatel peab olema võimalus teha tööpäevas puhkepause. Töö tuleb organiseerida nii, et puhkepauside kasutamine on regulaarne, mis omakorda annab töötaja organismile võimaluse taastumiseks.

Print Friendly, PDF & Email