20-aastane Merinvest plaanib uue tehnoloogiaga tooteid

SÜNNIPÄEVAKRINGLIT: Silikooniosakonna töötajale Ülle Heinmetsale pakub kringlit Enn Meri. MAANUS MASING

SÜNNIPÄEVAKRINGLIT: Silikooniosakonna töötajale Ülle Heinmetsale pakub kringlit Enn Meri.
MAANUS MASING

Eile, täpselt 20 aastat tagasi kirjutati alla koostööleping Merinvesti ja Saksa partneri Freudenbergi vahel.

Freudenberg on praeguseks Merinvesti omanik ja 22. märtsi loetakse ettevõtte sünnipäevaks. Nõnda alustati eilset tööpäeva pidulikult – kõik said tüki sünnipäevakringlit.

Merinvesti nõukogu esimees Enn Meri, kes omal ajal ettevõtte lõi, tunnistas naljatamisi, et ei kavatse Merinvesti “rahule jätta”.

Päris iga päev ta tööstuses enam kohapeal pole, ent korra või paar nädalas põikab ta Mullutusse ikka.

314 usinat töötajat

“Nõukogu ei tööta detailidega, seal on arutusel suured küsimused ja plaanid, investeerimisotsused – sellega ma tegelen ja kontakt on meil juhtkonnaga hea,” kinnitas Meri. “Kui asjad on korras, ma ei sega. Aga kui midagi on, pööran tähelepanu.”

Meri sõnul on ühtviisi head nii ettevõtte juhtkond kui ka ülejäänud töötajad. Merinvestis töötab eilse seisuga 314 inimest. “Ettevõttel on optimaalne suurus. Kui ta kasvab liiga suureks, siis kaob ülevaade ettevõttest ära,” selgitas ta. Praegune töötajate arv on Meri sõnul paras. “Käin ringi ja tean, kes on kes ja mida ta teeb. Isegi mõne inimese sünnipäeva tean,” naeris ta.

Üks, mille üle Enn Meri on siiralt uhke, on tõsiasi, et masu ajal ei hakanud Merinvest inimesi koondama, toime tuldi vähendatud tööajaga. Nõnda jäi töötajatel töö alles. Mõne aja möödudes hakkasid asjad tõusvas joones liikuma ning tööstus sai taas täisajaga tööle asuda. “Hoolime oma inimestest ja see on tähtis.”

Kummitööstuses on edu võtmeks Meri sõnutsi hea materjal. “Meie segud nuputatakse Saksamaal välja, tuuakse siia ja meie toodame kindlate parameetrite järgi. Väga tähtis on, et kõik oleks täpne,” nentis ta, lisades, et Merinvesti töötajate täpsus on seejuures teada-tuntud. “Isegi parem, kui meie Saksa partneril, ja see ei ole häbiasi,” kinnitas ta.

Merinvesti toodangust on defektiga tavaliselt imepisike arv detaile. “See tähendab, et kui toodame nt miljon detaili, on nende hulgas 7–8 detaili, mis pole korrektsed. See on väga hea number.”

Kõik turud peos

20-aastasel Merinvestil läheb Meri sõnutsi hästi. Tema arvates on nii tegevjuht Kaupo Kirs kui ka tehniline direktor Aivar Rand teinud head tööd. Erilisi uusi turge pole tööstusel enam juurde otsida tarvis, sest sisuliselt kogu Euroopa autotööstusele nad kummidetaile juba valmistavadki. Kui Euroopas valmib aastas umbes 10 miljonit uut autot, siis Merinvestis toodetud kummidetailid on neist 7 miljonil. See on kõnekas arv.

“Neid müüakse küll Freudenbergi nime all, aga pakendi peal on ikkagi Made in Estonia (tehtud Eestis – ingl k). See on ka hea asi,” rõõmustas Meri.

Loorberitele puhkama pole tööstus jäänud. Enn Meri sõnul on neil loodetavasti peagi välja tulemas uusi tooteid. “Neid tuleb muidugi kogu aeg, aga just need on ka täiesti uue tehnoloogiaga,” kuulutas Meri, jäädes targu salapäraseks.

Print Friendly, PDF & Email