KG noored otsisid Brüsselis pagulaskriisile lahendusi

Kuressaare gümnaasiumi meeskond esindas Eestit Brüsselis Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee suurüritusel, otsides lahendusi pagulaskriisile.

Komitee aasta ühe suursündmuse, Euroopa noortele korraldatud ürituse “Your Europe Your Say!” (“Sinu Euroopa, sina räägi kaasa!”) teema oli seekord pagulaskriis.

Iga Euroopa Liidu liikmesriiki, lisaks kandidaatriike, esindas üks delegatsioon – kolm õpilast ja neid saatev õpetaja.

KG-st osalesid üritusel 11. klassi õpilased Marleen Rang, Tauri Põldema ja Grete Kaal, keda saatis ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Madli-Maria Naulainen.

Neljapäeva õhtul sai kokkutulnud seltskond omavahel erinevate tegevuste kaudu lähemalt tuttavaks. Reede oli noorte jaoks toimekas päev – gruppidesse jaotatud õpilased töötasid välja ideid, mis aitaksid leevendada praegust keerulist olukorda Euroopas ja leida lahendusi pagulaskriisile. Sissejuhatuseks rääkisid oma lugu Brüsseli asüülitaotlejate keskuse töötaja ja Afganistanist teismelisena Saksamaale tulnud pagulane.

Oma lugudele olid eelmisel õhtul mõelnud ka õpilased ja õpetajad ise. “Mingil moel ulatuvad ju kõigi meie juured kuskile kaugemale, on seotud erinevate tüvedega,” tõdes Naulainen.

Õpetaja lisas, et inimese loomuses on teist aidata.

Õpilaste väljapakutud lahendused keskendusid paljuski just noortele. Nad leidsid viise, kuidas muret leevendada hariduse ja kaasamise, rahuliku integratsiooni, tööturu reguleerimise kaudu. Kokku töötati välja kümme ideed, mis lõpuks täiskogu istungil hääletusele pandi. Hääletasid noored ise.

“Kõige populaarsemaks osutus idee, mis kritiseeris ühesuunalist meediat, mis toitub peamiselt negatiivse kajastamisest ja loob publikule teemast üsna ühekülgse nägemuse, millest paraku suur osa ühiskonnast kaugemale nägema ei küündigi,” rääkis õpetaja Naulainen.

Tema sõnul on koolide ülesanne suunata noori kriitiliselt mõtlema, nägema kaugemale meedia kallutatusest lugejate püüdmisel, kuid selle teemaga tuleks tegeleda laiemalt kogu Euroopas. “Tihti ei ole empaatia puudumine noorte, vaid just nende vanemate ja vanavanemate probleem,” leidis Naulainen.

Print Friendly, PDF & Email