Põllumehed tahavad hakata rändlinde droonidega peletama (1)

Eesti põllumehed on valmis rändlindude põldudelt peletamiseks appi võtma droonid, kui riik hüvitaks osa kuludest, nagu teiste peletajate puhul.

Keskkonnaamet kompenseerib rändlindude kahjustuste vältimiseks rakendatud abinõudele tehtud kulutusi 50% ulatuses (aastas max 3200 eurot), kuid põllumehed soovivad, et edaspidi arvataks hüvitamisele kuuluvate linnupeletajate hulka ka droonid. Praegu kasutavad põllumehed lindude peletamiseks lasereid, vilkureid ja gaasikahureid, millega rändlinnud aga aja möödudes harjuvad.

Põllumeeste ühistu KEVILI arengujuht Avo Konsi rääkis, et erinevalt näiteks gaasikahurist ei häiri droon kohalikke elanikke. Samuti on drooni liikumisaegu ja trajektoori võimalik programmeerida ja kujundada parema tulemuse saavutmiseks droon näiteks röövlinnu sarnaseks.

Konsi sõnul peab keskkonnaamet drooni kasutuselevõttu linnupeletajana väga huvitavaks mõtteks.

“Nad näevad, et droon on kindlasti palju efektiivsem, kui on gaasikahurid ning keskkonnaamet lubas teha koosoleku, arutamaks, kas arvata ka droonide kasutamine toetusaluste meetmete hulka,” rääkis Konsi.

Nüüdseks on mõned põllumehed linde droonidega juba hirmutanud. “Ainuke probleem on see, et droon on natukene habras ja kui see satub linnuparve sisse, siis sellest midagi eriti järele ei jää,” lausus Konsi konkreetsele juhtumile viidates. Tema sõnul maksab üks korralik droon umbes 1000 eurot.

Saaremaa viljakasvataja Jaan Sink ütles, et droonide kasutuselevõtt on klassikaline näide, et informaatikasajand on jõudnud ka maamajandusse. “Ma arvan, et sellest asjast võib tõesti abi olla. Müts maha, kes ära teeb,” sõnas Sink. Ta lisas, et Saaremaa põllumeestel jäävad siinseid väikesi mastaape silmas pidades droonid ilmselt muretsemata.

Print Friendly, PDF & Email