JUHTKIRI: Riik 2.0 (5)

Üks klassik on kunagi öelnud: me ei lähe mitte kunagi tagasi, vaid lihtsalt pöörame ringi ja läheme ikka edasi.

Selline tundub olevat tänane olukord riigivalitsemisel. Kogu taasiseseisvumisaja on riik ennast maakondadest järk-järgult pealinna ja suuremate keskuste poole kokku tõmmanud. Saare maakond pole selles suhtes erand olnud. Õhemaks on hööveldatud isegi siseturvalisusega tegelevad struktuurid.

Ja nüüd äkki oleks tehtud nagu kannapööre. Riigihalduse minister Arto Aas kutsub kõiki aktiivselt kaasa mõtlema ja ettepanekuid tegema asutuste pealinnast väljaviimiseks. Tegu on osaga nn riigireformist, mille ideed kajastuvad ka eile valitsuses heaks kiidetud haldusreformi seaduse eelnõu seletuskirjas. Riik tahab toetada sihtasutuste, inspektsioonide, ametite, agentuuride pealinnast väljaviimist, tuua igasse maakonda vähemalt ühe riigiasutuse ja 3000 keskvalitsuse töötajale luua võimalused kaugtööks.

Mis see siis on? Riigi soov uuendada iseenda operatsioonisüsteemi? Või pigem pihutäis intellektuaalselt huvitavaid mõttemänge? Senine taustsüsteem eriliseks optimismiks paraku alust ei anna ja aktsioon lõhnab rohkem reitingu parandamise kui sisulise ettevõtmise järgi.

Print Friendly, PDF & Email