REPLIIK: Mis võimata, jääb saamata (4)

Inimeste kurtmine ja nurin selle üle, kui raske või võimatu on eriarstide vastuvõtule pääseda, on nii kulunud ja paljukedratud teema, et ei viitsikski õieti sõna sekka öelda.  Ent vahel siiski kihvatab, kui oled sunnitud tõdema, et inime sisteemi vastu ikka ei saa, õigemini süsteemitu süsteemi.

Veebruari keskpaiku helistasin Kuressaare haigla polikliiniku registratuuri, et silmaarsti aega kinni panna. Iga ja amet selline – lisaks mõned murelikuks tegevad sümptomid –, et oleks vaja silmi kontrollida.

Pärast mõningast plekiselt kõlava kontserdi kuulamist sain registraatori toru otsa ja kuulsin, et juunikuu graafik pole veel saabunud ja helistage meile aeg-ajalt.

Jah, ega mul olegi muud teha, kui viis päeva nädalas telefoni näppida, et äkki läheb õnneks…

Eelmisel neljapäeval helistades sattusin õige käreda proua peale, kes kuulutas, et juunikuu graafik on täis ja edasine teadmata. Kui arglikult pakkusin, et äkki võiks nime kirja panna ja kui uus graafik käes, siis…

Kaugemale ei jõudnud, juba selgitati mulle konkreetselt ja kategooriliselt, et me ei pane siin kedagi kuhugi kirja, me ei tee endale üleliigset tööd.

Selge siis. Nähtavasti piirdub polikliiniku registratuuri ettekujutus klientide paremast teenindamisest nende koleda muusikaga piinamisest ja teadandmisega “parema teenuse huvides teie kõne salvestatakse”. Ainult mis kasu kliendil sellest salvestamisest on?

Muide, eile helistasin taas. Nüüd öeldi, et juunikuu graafik pole veel tulnud. Vaat nüüd ma ei saa ikka üldse aru!

Minu meelest oleks kliendisõbralik lahendus lihtne: vastuvõtule soovija nimi pannakse kirja, graafiku saabumisel leitakse graafikust aeg ja antakse inimesele sellest meilitsi või mobiilisõnumiga teada, paludes aja mittesobimisel sellest teatada. Vaat see oleks “parema teenindamise huvides”. Praegu jääb üle vaid nentida, et “mis võimata, jääb saamata”.

Lisaksin veel, et ka see, kui helistajaga veidi korrektsemalt kõneldaks, mis ei paneks teda end üleliigse tüütusena tundma, päästaks päeva.

Ragna Malm


KOMMENTAAR

Märt Kõlli, SA Kuressaare Haigla juhatuse liige:

Siin on tegemist kolme äärmiselt valusa punktiga. Esiteks silmaarsti äärmiselt piiratud vastuvõtuaeg Kuressaare haiglas, suhtlemine ja suhtumine patsienti ning tänapäeva olusid mittearvestav tehniline lahendus registratuurides.

Silmaarsti vastuvõtu suurendamiseks on praeguseks lahenduseks siiski koostöö teiste tervishoiuasutustega, millele tuginedes on võimalik ka teenuse kättesaadavust parandada. Oma silmaarst on tänase päeva valguses siiski aeganõudvam ambitsioon.

Oma isiklike emotsioonide lisamine professionaalsete töökohustuste (antud juhul kõnede töötlemine) hulka on sügavalt taunitav ja antud aspektiga tegelemine on meie igapäevane prioriteet.

Kolmas probleem on seotud selgelt ajale jalgu jäänud telefonitsi või kohaletulekuga vastuvõttudele registreerimisega, siinkohal ootame E-Tervise kaudu lahendatava digitaalse registratuuri rakenduse valmimist.

Print Friendly, PDF & Email