Kas naistepäev toob Lääne-Saarele naisvallavanema? (16)

TÕEHETK: Tänasel volikogu istungil selgub, kas Urmas Lehtsalu (vasakul) jätkab rahvaesindajate kogu esimehena ja Tiina Luks (keskel) saab vallavanema ametisse või suudab Mart Maastik (paremal) praeguse vallavõimu kukutada. SANDER ILVEST

TÕEHETK: Tänasel volikogu istungil selgub, kas Urmas Lehtsalu (vasakul) jätkab rahvaesindajate kogu esimehena ja Tiina Luks (keskel) saab vallavanema ametisse või suudab Mart Maastik (paremal) praeguse vallavõimu kukutada.
SANDER ILVEST

Tänasel Lääne-Saare vallavolikogu istungil selgub, kui kindlalt on paigas praegune vallavõim ja kas Tiina Luksist saab Tiia Pulga kõrval teine naine, kes on juhtinud kaht erinevat omavalitsust.

Reformierakond esitab tänasel istungil vallavanema kandidaadiks abivallavanem Tiina Luksi. Luks, kes on ühtlasi ka reformikate Lääne-Saare piirkonna juht, ütles eile Saare Häälele, et tema kandidatuuri kinnitamiseks vajalikud minimaalsed kümme häält on koos. “Eks tõehetk on volikogus.”

Sama tõdes ka lahkuv vallavanem Andres Tinno: “Ma usun, et inimesed, kellega on kokku lepitud, on ausad iseenese ja teiste suhtes.”

Sotside Lääne-Saare piirkonna juht Rando Kubits ei soovinud eile öelda, kas Jaan Õunapuu viibib tänasel volikogu istungil ja esitatakse vallavanema kandidaadiks. Tema sõnul tehakse lõplik otsus täna ennelõunal.

Sotside maakonnajuht Jaanis Prii märkis, et jõudude tasakaal Lääne-Saare volikogus on kaldumas ja et “mõni inimene on end ilmselt lubanud mõlemale poolele”. Tema hinnangul on ka istungi naistepäevale sättimine superkaval. “Katsu sa sel päeval naisterahvale häält mitte anda,” sõnas ta.

Paar allikat vihjas, et praegune volikogu esimees Urmas Lehtsalu on oma valimisliidus Ühtne Vald päris üksi jäänud ja annab oma hääle sellele poolele, kes pakub talle volikogu esimehe kohta.

“Mõlemad pooled on leidnud, et võiks minuga koostööd teha, ja on seda ka pakkunud,” möönis Urmas Lehtsalu ja lisas, et tema ei suhtu kummassegi poolde halvustavalt ja on püüdnud olla neutraalne. “Mina annan oma hääle volikogu istungil,” ei soovinud Lehtsalu oma eelistust täpsustada.

Lehtsalu arvates mõjutasid kogu protsessi märkimisväärselt ka Kuressaare linnapea Madis Kallase väljaütlemised Tiina Luksi aadressil. “Seni oli Kallas linnapeana tuntud ja teatud kui väga viisakas ja tasakaalukas mees,” nentis ta.

Lehtsalu lisas, et tänane istung tuleb kindlasti põnev ja natuke närviline. Seda arvestades asjaolu, et vallavanem valitakse salajasel hääletusel ja paljud volikogu liikmed ei ole oma eelistust selgelt väljendanud.

Lääne-Saare volikogus on 19 kohta, vallavanema paikapanemiseks on vaja kümne voliniku toetust. Reformierakonna fraktsioonil on volikogus kaheksa kohta, sotsidel kolm, Keskerakonnal kaks ja

IRL-il üks. Reformierakonna endisel koalitsioonipartneril, lõhkiläinud valimisliidul Ühtne Vald, kuhu kuulub ka volikogu esimees Urmas Lehtsalu, on formaalselt viis kohta, kuid liitu kuulunud volinike tegelik toetus ühele või teisele poolele saab selgeks tänasel hääletusel.

Taasiseseisvumise järel on Saare maakonna omavalitsusi juhtinud kümme naist: Ellen Koder, Juta Traumann, Tiia Pulk, Marju Lõbus, Katrin Pihlas, Maile Aale, Urve Tiidus, Jaanika Tiitson, Vaike Oper  ja Tiina Luks.

Tiia Pulk on pidanud nii Kuressaare kui ka Torgu vallavanema ametit.

Print Friendly, PDF & Email