Saksa luure ajas telefoninumbrid segi

On ilmsiks tulnud, et Saksa välisluureteenistus BND on pealt kuulanud palju enam poliitikuid, kui seni arvatud. Jälitustegevuse alla sattusid isegi EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika endine esindaja Catherine Ashton ja USA riigisekretär John Kerry. Tõsi, USA riigidepartemangu juhi telefoninumbri sisestamisel pealtkuulamisprogrammi ajasid Saksa agendid midagi segi, kirjutab nädalakiri Der Spiegel.

Skandaalsevõitu loo kirjutamisel toetusid Spiegeli ajakirjanikud allikatele Saksa valitsusringkondades. Vastavalt neile allikatele kuulati Ashtoni telefonikõnesid pealt 2009. aastal, kui ta oli euroliidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja Euroopa Komisjoni esimehe asetäitja.

Spiegeli informatsiooni kohaselt alustas BND 2013. aastal ka John Kerry telefonikõnede pealtkuulamist. Esimene katse olevat aga lõppenud läbikukkumisega. Selle põhjuseks oli puhtinimlik eksitus. Nimelt olevat üks Saksa välisluure töötaja segi ajanud riikide telefonikoodid. USA telefonikoodi asemel sisestas ta ühe Aafrika riigi telefonikoodi. Samas jätkas aga Saksa luure Kerry teiste telefonide pealtkuulamist. Nende seas olid ka telefonid, mis olid üles seatud riigidepartemangu hoonesse.

Print Friendly, PDF & Email