Värske lavastus uuelt teatristuudiolt Inspira

HETK ETENDUSELT: Lisa-Martina Jäe Kuressaare gümnaasiumist ja David Santos Hispaaniast restoranis einestamas. Probleeme hakkavad selles sketšis tekitama lauakombed. IRINA MÄGI

HETK ETENDUSELT: Lisa-Martina Jäe Kuressaare gümnaasiumist ja David Santos Hispaaniast restoranis einestamas. Probleeme hakkavad selles sketšis tekitama lauakombed.
IRINA MÄGI

Aasta tagasi loodud Inspira teatristuudio tuli välja oma esimese lavastusega “Diagnoos: Kinnis­idee”.

Näidendi tegevus hargneb nii Kuressaare gümnaasiumi aula ees, aulas, laval kui ka lavatagustes ruumides. Publik liigub näitlejatega kaasa ja on tunnistajaks mitmetele sketšidele. Läbiv teema on inimesed, kes on jäänud kinni pisiasjadesse ja on oma kinnisideede küüsis. Omapäraseks muudab lavastuse veel asjaolu, et publikut on maksimaalselt vaid kümme inimest.

Inspira teatristuudio juhendaja Mari-Liis Pärn ütles, et lavastus sündis kõigi asjaosaliste koostöös. “Hästi palju lasin neil endil teha ja oma mõtteid näidendisse panna,” lisas ta.  Seega on tegu suuremalt jaolt noorte endi loominguga.

Valdav osa Inspira teatristuudio kasvandikest käib põhikoolis. Pärn märkis, et eesmärgiks on siiski seatud saada truppi ka rohkem gümnaasiumiõpilasi. “Grupp on hästi tore, aga arenguruumi on meil kindlasti,” selgitas ta, lisades, et kuna tegutsetud on vaid aasta, pole suuri eesmärke veel seatud.

Lavastuse “Diagnoos: Kinnisidee” üks eesmärk on noortele esinemiskogemust anda. Seetõttu jäetigi publiku arv tagasihoidlikuks. Samas ei lubaks ka lavastuse liikuv iseloom pealtvaatajate hulka oluliselt suurendada. Nimelt viiakse tegevus koos publikuga ühel hetkel lavale ja pealtvaatajad on sõna otseses mõttes näitlejate vahel. “Soovisime teha midagi uut ja põnevat, mitte traditsioonilist teatrit,” ütles Pärn.

Walesis Aberystwythi ülikoolis lavakunsti õppinud Mari-Liis Pärn lõi Inspira teatristuudio möödunud aasta veebruaris. Proove teeb trupp kahel korral nädalas, esmaspäeval ja teisipäeval. Pärna hinnangul seda palju ei ole, kuid ta lisas, et lavastuse eel saadi tihedamini kokku.

Lavastuses astuvad üles Chatriin Väster, David Santos, Doris Oriehovs, Ebeliis Truu, Gretten Vaga, Kristiina Labo, Laura Priske, Lisa-Martina Jäe, Maria Vera Pšenitšnaja, Paula Nõmme, Roos Marie Karmel Pšenitšnaja, Sten Suuster ja Triinu Räim. Lavastust on kavas mängida ka mitmel korral märtsikuus.

Print Friendly, PDF & Email