Jahilubade müük enampakkumisel nurjus (1)

Esmakordselt RMK Kuressaare jahipiirkonna jahilubade enampakkumise ajaloos ei laekunud Abruka ja Viidu jahialal jahipidamiseks ühtegi pakkumist.    

Riigimetsa majandamise keskuse jahinduse peaspetsialist Kalev Männiste ütles, et Aafrika seakatk on jahindust pärssinud üle Eesti ja ilmselt avaldab see mõju ka Saaremaale. “Metssigade arvukuse langus on jahipidamise ajalisi võimalusi oluliselt ahendanud,” nentis Männiste. Lisaks on vähenenud välismaalaste soov Eestis käia –neile ei saa jahisaaki kaasa anda ja tihti ei juleta Eestisse tulla ka kartusest sigade Aafrika katku oma kodumaale viia.

Kui möödunud aastal maksis viie osalejaga enampakkumise võitja Viidu jahialal küttimiseõiguse eest 17 912 eurot, siis sel aastal pidasid jahimehed paljuks ka 12 840 euro suurust alghinda. Möödunud aastal 3590 euroga kaubaks läinud Abruka jahiala jahilubasid ei soovinud sel aastal keegi ka 3240-eurose alghinnaga. Samas olid tänavused alghinnad mullustest kõrgemad.

Nii Abruka kui ka Viidu jahiala osas kuulutab RMK sel aastal välja täiendava konkursi.

Mändjala jahiala, mille aastane küttimisõigus omandati möödunud aastal 37 650 euroga, oli sel aastal välja pakutud uutmoodi. “Kuna jahiühendused või firmad soovivad oma kliendiüritusi korraldada, siis tegime sel aastal uuendusi ja panime Mändjala jahialal enampakkumisele jahilubade pakette,” rääkis Männiste. Kokku oli müügis kaheksa paketti (alghinnaga 2000–6000 eurot), millest ostja leidus vaid ühele. Paketi ostnud firma saab korraldada ajavahemikus 1. oktoober kuni jaanuari lõpp ühe kahepäevase suurjahi, mille käigus võib küttida nii põtra, hirve, metssiga kui ka kitse. Müümata jäänud seitsmele paketile korraldab RMK uue enampakkumise.

Kui varasematel aastatel on RMK enampakkumise võitjad alati avalikustanud, siis seekord jättis Kalev Männiste paketi ostja nime saladuseks. “RMK-s on selline kord, et tavapäraselt me ei avalikusta, kes meile näiteks metsamajja ööbima tuleb või kes ostab tuhat tihumeetrit kasepaberipuud,” selgitas ta.

Varem on võitjate nimed avalikustatud ajalehe pealekäimisel, aga kõigil on õigus privaatsusele ning nimede avalikustamise praktika on nüüdseks lõpetatud.

Juhul kui enampakkumisel müümata jäänud jahiload ja paketid ka uuel enampakkumisel ostjat ei leia, peab Kuressaare jahipiirkonnas hakkama jahti korraldama Männiste sõnul RMK ise.

Üle Eesti teenis RMK jahilubade enampakkumisest 213 000 eurot, keskmiseks makstavaks tasuks jahimaa hektari kohta kujunes 3,32 eurot. Eelmisel aastal teenis RMK jahilubade müügist 280 000 eurot, keskmine makstav tasu jahimaa hektari kohta oli 3,62 eurot.

Print Friendly, PDF & Email