Saaremaa muuseum tõi maavalitsusse kunsti

PUHAS RÕÕM: Kaido Kaasik ulatab Anna-Liisa Õispuule tänutäheks kommid ja lilled. Naeru lagistama paneb Endel Püüa tõdemus, et eks Õispuu ole kõige maiam ka. Vasakul Priit Kivi, paremal Heli Jalakas punases ja sinise salliga Tiia Leppik. IRINA MÄGI

PUHAS RÕÕM: Kaido Kaasik ulatab Anna-Liisa Õispuule tänutäheks kommid ja lilled. Naeru lagistama paneb Endel Püüa tõdemus, et eks Õispuu ole kõige maiam ka. Vasakul Priit Kivi, paremal Heli Jalakas punases ja sinise salliga Tiia Leppik.
IRINA MÄGI

Saare maavalitsuse fuajees avati eile näitus “Tuntud või tundmatu? Portreid Saaremaa Muuseumi kunstikogust”. Muuseumi fondidest valitud töid tutvustas muuseumi peavarahoidja Priit Kivi.

Näituse nimi on tingitud asjaolust, et paljud maalidel kujutatud isikud on tuntud, teised aga tundmatud. Ühe põnevama looga portree pärineb aastast 1935 ja kujutab toonast Eesti Vabariigi peaminstrit Konstantin Pätsi. Autorina on maalile märgitud E. Viidas. Priit Kivi märkis, et paraku ei ole kindlaks tehtud, mis kunstniku täisnimi oli.

Küll on teada, et tõenäoliselt rippus maal Kuressaare linnapea Johannes Perensi kabineti seinal. Hiljem, nõukogude ajal hoiti Pätsi portreed aga sõna otseses mõttes kapi taga. Arvel oli see muuseumi direktori Endel Püüa sõnul tundmatu mehe portreena. Maal toodi kapi tagant välja alles taasiseseisvumise ajal.

Kunstnik E. Viidase kohta pole märget ka “Eesti kunsti ja arhitektuuri biograafilises leksikonis”. 1932. aasta Postimees kirjutas aga 17. märtsil, et avatud on E. Viidase karikatuuride ja šaržide näitus Tartus. Uudisnupus on lisatud, et E. Viidas valmistab igast näituse külastajast tasuta karikatuur-portree. Külastajaid leidunud õige rohkesti.

Maavalitsuse fuajees on üleval ka Viktor Kingissepa portree, mis pärineb 1985. aastast, autoriks Kaljo Polli. Kivi selgitas, et Kingissepp on muuseumi kogudes üsna rohkelt esindatud. Polli pildi kinkis muuseumile aga Eesti NSV kultuuriministeerium.

Tuntud nägudest võib veel näiteks tuua Kuressaare esimese iseseisvusaegse linnapea Ernst Heinrichseni portree aastast 1917.

Praeguseks on unustuste hõlma vajunud aga muhu neiu, kelle jäädvustas 1959. aastal Eduard Einmann, samuti Rudolf Kriisa maalitud tüdrukud. Tundmatuid esindab ka üks ohvitser, kelle aumärkidest võib järeldada, et ta osales sõjas Napoleoni vastu ja näitas seal üles vaprust.

Lisaks fuajeele jagub maale ka maavanem Kaido Kaasiku kabinetti, kust leiab kolme Vene tsaari – Paul I, Aleksander I ja Aleksander II – portreed. Priit Kivi sõnul kuulusid need varem Saaremaa rüütelkonnale või mõnele rüütelkonna liikmele.

Näituse väljapanekul aitas kaasa muuseumi restauraator Perti Kask, kes osale portreedest raamid meisterdas.

Avatuks jääb näitus maavalitsuses suve lõpuni.

 

Print Friendly, PDF & Email