Pubekaeas kutsikad lõpetasid kooli (1)

VÄRSKE KOOLILÕPETAJA: Kaheksakuune Semil on oma perenaise Kristiine Pajussaare sõnul jätkuvalt veidike pätu, ent tarkust jagub tal piisavalt. IRINA MÄGI

VÄRSKE KOOLILÕPETAJA: Kaheksakuune Semil on oma perenaise Kristiine Pajussaare sõnul jätkuvalt veidike pätu, ent tarkust jagub tal piisavalt.
IRINA MÄGI

Pühapäeval lõpetasid Saarlaste Agilityklubi kutsikakooli edukalt kõik seitse kutsikat, kes sügisel õpinguid alustasid.

 

Eesti kennelliidu atesteeritud kutsika-, kuulekus- ja agilitykoolitaja Monika Põld selgitas, et kuna treeninggrupid on väikesed, toimus koolitus kahes grupis – ühes kolm kutsikat ja teises neli. Kõik lõpetasid algkoolituse iganes edukalt.

Töötati ka kooliväliselt

Põld tõdes, et koerad on kõik ainulaadsed ja suuresti sõltub koolitus peremehe iseloomuomadustest – kas tegemist on vaikse, rahuliku, kinnise või elava, energilise inimesega.

“Koerad kasvavad koos inimesega ja suuresti selliseks, milliseks neid kasvatatakse,” tunnistas Põld.

Omapärane oli sedakorda tema sõnutsi aga see, et kolm kutsikat olid ühest pesakonnast ja kuigi välimus oli neil sarnane, siis iseloomult olid kõik erinevad. “Minule isiklikult oli eriti südantsoojendav see, et olen isiklikult treeninud nii nende isa kui ka ema,” märkis Monika Põld.

Positiivseks võib tema sõnul lugeda ka seda, et kõik koeraomanikud tegid oma koertega tööd ka trennivälisel ajal ja seega oli igal treeningul edasiminek silmnähtav. “Vanuse poolest on koerad praegu kuldses puberteedieas ja “vaidlemist” on nendega kõvasti,” tähendas Põld. See on just selline aeg, kus nii mõnelgi koeraomanikul lõppeb kannatus ja ta ei viitsi enam loomaga edasi tegeleda, kuigi seda tuleks just väga intensiivselt teha. “Seega on mul ülihea meel, et enamik koeri jääb ka edasi trennides käima – osa hakkab tegelema agilityga ja osa kuulekusega.”

Labradori- ja laikasegu 8-kuuse Semiliga kutsikakoolis käinud Kristiine Pajussaar märkis, et koolitöö oli tihe. Koolis oli kokku kümme tundi ja õpetust saadi korra nädalas. Õpingud kutsikakoolis algasid juba novembris, ent vahepeal tuli ka paus sisse – jõuluvaheaeg näiteks.

Semil on Kristiine sõnutsi paras pätu, kuid samas parajalt tark ka. “Oskab teha kõike, mis talle on õpetatud, aga vahel on mõni tegevus lihtsalt põnevam, kui harjutuste tegemine,” iseloomustas Kristiine Pajussaar oma vast kooli lõpetanud koera.

Tarkust endale ja koerale

Helina Keso peagi pooleaastaseks saav kutsu nimega Peekon alustas kutsikakooliga detsembris, kuid temalgi tuli kenasti kokku kümme tundi õpinguid. Peekoni tõust ei tea Helina miskit, sest tegemist on tema sõnutsi “lastekodulapsega”. “Ehk siis lihtsalt puhtatõuline krants,” naeris Keso.

Koolis läks Peekonil aga väga kenasti ja tarkust tuli perenaise sõnul kindlasti juurde. Nii koeral kui ka temal endal. “Algajana ikka üksi koera koolitada ei oska, keegi peab juhendama ja tagant torkima,” tähendas ta. Pealegi on koeral koolis võimalik teiste koertega harjuda ja koos mürada.

Print Friendly, PDF & Email